Impreza poświęcona jest twórczości Elfriede Jelinek oraz problemowi terroryzmu.
Aneks jest trwającym cztery dni dodatkiem do zakończonej dwa tygodnie temu konkursowej części Festiwalu. - Jego tematem przewodnim będzie terroryzm. Jednak sporo czasu poświęcimy też na prezentację i omówienie twórczości austriackiej pisarki Elfriedy Jelinek, laureatki literackiej Nagrody Nobla z 2004 roku - mówi Paweł Łysak, dyrektor artystyczny Festiwalu Prapremier.
Nieformalni anarchiści
Imprezę rozpocznie dzisiejsze przedstawienie "Przyszłość świata" (godz. 20, mała scena TPB) w wykonaniu aktorów Komuny Otwock. - To jedna z najbardziej kontrowersyjnych grup teatralnych w Polsce. Tacy nieformalni anarchiści, których działania dążą do zmiany rzeczywistości - wyjaśnia Łukasz Chotkowski, dramaturg Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Spektakl przedstawi historię dwóch członków Frakcji Czerwonej Armii (RAF) - Andreasa Baadera i Ulrike Meinhof. Para terrorystów zmierzy się na scenie ze swoimi dorosłymi dziećmi, które nie zamierzają podążać drogą obraną przez rodziców.
Kolejnym spektaklem będzie sobotnia próba czytana "O zwierzętach", najnowszej sztuki Elfriede Jelinek. Inscenizację zaprezentują na małej scenie aktorzy bydgoskiego teatru.
Teatr roku w Niemczech
Jednak najważniejszym wydarzeniem aneksu będzie zaplanowana na niedzielę inna sztuka austriackiej noblistki. Będzie to "Ulrike Maria Stuart" w wykonaniu aktorów Thalia Theater w Hamburgu (godz. 19, duża scena TPB). Oglądając go teatromani znów wrócą do tematu RAFu i jej czołowych postaci - Andreasa Baadera, Ulrike Meinhof i Gudrun Ensslin.
Spektakl uznaje się za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych ubiegłego sezonu w Niemczech. - Do tego trzy tygodnie temu Thalia Theater Hamburg przyznano miano Teatru Roku w Niemczech - dodaje Paweł Łysak. Po spektaklu będzie można porozmawiać z Nicolasem Stemannem, reżyserem sztuki.
Maski Elfriede Jelinek
Organizatorzy aneksu idą jednak dalej w prezentacji dorobku Jelinek. Dlatego w sobotę i niedzielę zapraszają (od godz. 9 w foyer małej sceny TPB) na sesję naukową pt. "Teatralne maski Elfriedy Jelinek". W jej ramach naukowcy i znawcy z kilku krajów będą analizować różne aspekty twórczości Austriaczki. - Warto je poznać, bo twórczość Elfriedy Jelinek wywołuje wiele kontrowersji. Budzą je zwłaszcza społeczne poglądy autorki - zachęca Paweł Łysak.
Filmowy łącznik na zakończenie
Aneks zakończy w poniedziałek pokaz dwóch filmów dokumentalnych na małej scenie TPB. Pierwszy to "Black Box BRD" (godz. 16), a drugi "Deutschland im Herbst" (godz. 18).
- Myślę, że obydwa świetnie wpisują się w tematykę aneksu. Są to bowiem obrazy, które pokazują ideologiczne aspekty narodzin terroryzmu w Europie Zachodniej - mówi Remigiusz Zawadzki, organizator festiwalu Camera Obscura.
Ostatnim punktem tego dnia będzie dyskusja pod hasłem "Terroryzm w systemie spektaklu".
Prawie wszystko za darmo
Uczestnictwo w niemal wszystkich wydarzeniach aneksu jest darmowe. Zapłacimy jedynie za wstęp na "Przyszłość świata" - bilet ulgowy 15 zł, a normalny: 25 zł oraz na "Ulrike Maria Stuart" - od 10 do 60 złotych. - W kasach są jeszcze bilety na obydwa spektakle - zapewnia Kasia Kamerduła z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.