Tłumy w Biskupinie na majówce 2024
Muzeum w Biskupinie cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z całej Polski.
Już pierwszego dnia majówkowej imprezy pod nazwą "Archeologiczna Wiosna" zjechały tu tłumy. W południe parkingi dla aut osobowych były zapełnione. Spora kolejka ustawiła się również do kas z biletami.
W tym miejscu przypominamy, że bilety można kupić wcześniej przez internet. Zaoszczędzimy czas na miejscu. Szczegóły można znaleźć na biskupin.pl.
Peron pełen turystów czekał też w południe na przyjazd żnińskiej kolejki wąskotorowej. Najbardziej popularny jest krótki odcinek Biskupin - Wenecja. Rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ
Na terenie biskupińskiego rezerwatu w wielu miejscach spotkamy rekonstruktorów. To specjaliści w swojej dziedzinie, sporo można się od nich dowiedzieć, warto zatrzymać się przy niejednym stoisku na dłużej.
Majówkę w Biskupinie można połączyć z piknikiem na trawie. Na polanie z widokiem na półwysep czeka palenisko z rusztem, są stoły i ławki. Każdy znajdzie tu dla siebie miejsce.
Przy budynku muzeum jest także strefa gastronomiczna.
Tak było 1 maja 2024 w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie - ZDJĘCIA I WIDEO
Zobaczcie, co się działo w Biskupinie pierwszego maja. Oto relacja zdjęciowa i wideo:
Oto szczegółowy program i atrakcje Majówki 2024 w Biskupinie
Niżej przypominamy, jakie atrakcje czekają na przybyłych do muzeum w Biskupinie w dniach 1-5 maja.
W dniach 1-5 maja, czyli od środy do niedzieli włącznie, trwać będzie Majówka w Biskupinie - Archeologiczna wiosna.
Zapraszamy do Muzeum Archeologicznego, gdzie w dniach 1-4 maja pokazy odbywać się będą w godzinach 10:00-18:00, a 5 maja w godzinach 10:00-17:00.
Dlaczego warto w dniach 1-5 maja pojechać do Biskupina?
- Biskupińska majówka to pięć dni wypełnionych atrakcjami związanymi z życiem codziennym ludzi w przeszłości.
- Będzie to okazja do poznania dawnej kuchni, obejrzenia walk wojów czy pracy rzemieślników, a także spróbowania swych sił jako wczesnośredniowieczny rolnik.
- To także czas, który można spędzić na piknikowaniu! W strefie piknikowej będzie działać zawieszony nad paleniskiem ruszt.
W czterech rekonstrukcjach pojawią się mieszkańcy, którzy chętnie opowiedzą o życiu codziennym w pradziejach i wczesnym średniowieczu. Pokażą jak wytwarzano narzędzia, tkaniny czy ceramikę. Opowiedzą o przechowywaniu żywności, ziołach czy wierzeniach.
Kącik naukowca to miejsce dla osób ciekawych pracy archeologa. Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego opowiedzą o nowoczesnych metodach badawczych, z pomocą których można wejrzeć w przeszłość.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to miejsce mocno związane z Pałukami. Dlatego też przy chacie pałuckiej będzie można zobaczyć, na czym polega oryginalność lokalnej kultury ludowej. Członkinie Koła Hafciarek działającego przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu pokażą haft pałucki i strój ludowy charakterystyczny dla regionu. W sąsiedztwie chaty znajdą się również stoiska lokalnych producentów żywności.
Dla dzieci (i nie tylko) w biskupińskim muzeum można urozmaicić czas biorąc udział w grze terenowej. Każdy z uczestników odbędzie podróż wehikułem czasu, a jego zadaniem będzie zebranie artefaktów umożliwiających powrót do teraźniejszości.
- Specjalnie z okazji majówki przygotowaliśmy także krzyżówki, które można rozwiązać zwiedzając kolejne rekonstrukcje. Zarówno kartę gry terenowej jak i krzyżówki będzie można pobrać ze strony internetowej - zachęcają organizatorzy.
W osadzie obronnej na półwyspie będzie można wziąć udział w warsztatach: garncarskich, lepienia paciorków z modeliny oraz warsztacie pod hasłem "Jak budowano Biskupin?" - Natomiast dla wielbicieli mieczy i broni białej mamy dobrą wiadomość - codziennie o godzinie 14 w sąsiedztwie wioski piastowskiej odbywać się będą walki wojów! - informuje MA w Biskupinie.
Po Jeziorze Biskupińskim będą pływać dwa statki: wycieczkowy Diabeł wenecki oraz Freya, replika wikińskiej łodzi.
Istnieje możliwość rezerwacji przewodnika, by zwiedzić cały teren muzeum. Rezerwacji można dokonać na stronie internetowej: https://bilety-biskupin.pl/rezerwacja/grupa-wydarzen.html?d=3
Bilety nabyć można w kasach po przyjeździe do muzeum. Warto jednak oszczędzić czas, kupując je wcześniej na stronie: https://bilety-biskupin.pl/rezerwacja/grupa-wydarzen.html?d=3