Liczba służb zrealizowanych przez policjantów prewencji, z wyłączeniem ruchu drogowego, była większa o ponad 1600 w porównaniu z 2015. Policjanci ujawnili także więcej wykroczeń, zarówno drogowych, jak i porządkowych. Niestety ze statystyk wynika, że sytuacja na naszych drogach się pogorszyła. Liczba wypadków wzrosła jedynie o dwa, ale w ciągu roku, w 20 wypadkach zginęło aż 12 osób. Wzrosła też liczba kolizji i osób rannych.
Na terenie powiatu odnotowano mniej kradzieży i kradzieży z włamaniem oraz przestępstw w kategorii uszczerbku na zdrowiu. Liczba rozbojów i wymuszeń rozbójniczych nie zmalała, ale na podkreślenie zasługuje fakt, że zostały wszystkie wykryte. O ponad 23 proc. wzrósł także wskaźnik wykrywalności przestępstw gospodarczych, który wynosi teraz 90 proc. Wzrosła liczba sprawców (o 34) przestępstw zatrzymanych przez policjantów na gorącym uczynku. Takich zatrzymań było w sumie 243.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Zdaniem podinsp. Zdzisława Ciesielksiego, komendanta KPP to był rok zmian: - Był to rok obfitujący w zmiany. Szczególnie dużo było ich w płaszczyźnie kadrowej, począwszy od komendantów jednostki poprzez kierujących poszczególnymi pionami. Odeszła doświadczona kadra kierownicza. Mimo tak dużej rotacji kadr został utrzymany dobry standard pracy jednostki, co uważam za największy sukces. Wybrani nowi kierownicy komórek organizacyjnych, okazali się strzałem w 10.
Jakie plany i zamierzenia mają lipnowscy policjanci?
- Rozwijając rozpoczętą koncepcję, chcemy położyć duży nacisk na współpracę ze społeczeństwem. Dlatego nadal będziemy promować i zachęcać mieszkańców do korzystania z aplikacji Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu nowemu narzędziu komunikacji potwierdziliśmy już kilkanaście zgłoszeń na terenie powiatu - tłumaczy komendant podinsp. Zdzisław Ciesielski. -. To daje Policji możliwość wyjścia naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Drugim filarem, prowadzącym do nawiązania lepszej współpracy ze społeczeństwem i zacieśnienia relacji, będą dzielnicowi. Chcemy, by byli bliżej mieszkańców w swoich rejonach i dzięki wypracowanym relacjom skuteczniej pomagali w rozwiązywaniu lokalnych problemów. Aby im to ułatwić, część realizowanych przez nich obowiązków przejęły inne działy. Teraz dzielnicowi więcej czasu mogą poświęcić na pracę w swoich rejonach.
Noś odblaski także w mieście. Policja apeluje do pieszych.