
Na dłużników abonamentowych czekają kary. Co grozi za niepłacenie abonamentu? Sprawdź na kolejnych stronach. Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Karane jest zarówno niezarejestrowanie odbiornika, jak i niepłacenie abonamentu. W ostatnich miesiącach coraz częściej pojawiają się informacje o przeprowadzanych kontrolach. - Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sprawdzają osoby, które zakupiły telewizor, ale nie zgłosiły go do rejestru i wymierzają im wysokie kary za niepłacenie abonamentu RTV – informował między innymi serwis biznesinfo.pl.

Kary za niepłacenie abonamentu RTV mogą być bardzo dotkliwe. Tylko od stycznia do sierpnia 2020 roku podczas kontroli niezarejestrowanych odbiorników ukarano ok. 10 tys. użytkowników. Łącznie nałożono na nich kary na ok. 6,5 mln zł.

Za niepłacenie abonamentu RTV grozi kara w wysokości 30-krotności miesięcznej kwoty abonamentu RTV (od 2021 roku będzie to 735 zł). Z kolei osobom, które nie uiszczają opłaty abonamentowej regularnie, zostaną naliczone odsetki. Od takich dłużników abonamentowych Poczta Polska egzekwuje później zaległe należności, wysyłając najpierw wezwania do zapłaty. Jeśli dług nie zostanie spłacony, egzekwowanie zadłużenia następuje na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do właściwego urzędu skarbowego, któremu podlega osoba mająca zadłużenie. Zaległy abonament RTV fiskus może ściągać np. z nadpłaty podatku dochodowego, z rachunku bankowego, a poprzez komornika, z emerytury, z pensji.