Projekt "Szansa na nowe życie" przygotowany został z myślą o bezdomnych, długotrwale bezrobotnych, a także o młodych ludziach w wieku od 18 do 24 lat, pozostających pod opieką kuratora. Do programu mogą też przystąpić osoby, które opuściły zakłady karne w ostatnim czasie oraz alkoholicy poddający się leczeniu. - Chcemy, aby ci ludzie znów zaczęli normalnie funkcjonować w społeczeństwie - podkreśla Marek Kamiński, szef Centrum Pomocy Bezdomnym "Betlejem", prowadzonego przez Caritas.
Szkolenia, szkolenia...
W programie może wziąć udział czterdzieści osób. Będzie on realizowany przez dziewięć miesięcy (od marca do listopada). Składa się z trzech etapów. Pierwszy obejmuje spotkania z specjalistą do spraw uzależnienia alkoholowego, psychologiem, a także doradcą zawodowym i pracownikiem socjalnym. Zaplanowano też kurs podstawowej obsługi komputera. - Po zakończeniu tego etapu z czterdziestu osób wybierzemy połowę, która będzie uczestniczyć w dalszych zajęciach - wyjaśnia Marek Kamiński. - Zaproponujemy im udział w teoretycznym szkoleniu zawodowym. Panowie dowiedzą się, jak należy wykonywać roboty budowano-remontowe, panie poznają pracę opiekunki socjalnej. Wszystkie osoby przejdą też szkolenie bhp.
Czeka praca
Po teorii przyjdzie czas na praktykę. Od września do listopada uczestnicy programu będą zdobywać zawodowe umiejętności w różnych firmach. Osoby, które poradzą sobie najlepiej, mają szansę na zatrudnienie. - Zakładamy, że po zakończeniu programu trzydzieści procent uczestników będzie się dalej szkolić, a siedemdziesiąt procent nauczy się obsługiwać komputer - mówi Marek Kamiński. - Chcielibyśmy, aby połowa zdobyła nowe kwalifikacje zawodowe.
Chętni do "Betlejem"
Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie mogą zgłaszać się do Centrum Pomocy Bezdomnym "Betlejem" przy ul. Drukarskiej 5, w środy, czwartki i piątku w godz. 14-16. Realizacja projektu będzie kosztować około 130 tys. zł W 99 procentach jest on finansowany z unijnego funduszu EFS.