Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To kryje się w domowym kurzu. Zobacz na co trzeba teraz uważać [lista]

OPRAC.:
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Kurz jest wszechobecny i w badaniach jest wymieniany przez respondentów jako jedno z trzech najbardziej niepokojących zanieczyszczeń (wskazało go 52 proc. ankietowanych)
Kurz jest wszechobecny i w badaniach jest wymieniany przez respondentów jako jedno z trzech najbardziej niepokojących zanieczyszczeń (wskazało go 52 proc. ankietowanych) Materiały promocyjne
Większość z nas nie przepada za sprzątaniem i macha ręką na zakurzone półki. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kurz może być groźny dla naszego zdrowia, a przecież podczas pandemii powinniśmy o nie szczególnie dbać.

Zobacz wideo. Pandemia a sprzątanie - co kryje kurz?

Z badań przeprowadzonych przez firmę Dyson w 10 krajach świata wynika, że od początku pandemii 59 proc. z nas sprząta częściej.

To też może Cię zainteresować

Nie wiemy, co znajduje się w domowym kurzu

Przeważnie do sprzątanie mobilizuje nas kurz. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, z czego się on składa. - Można śmiało powiedzieć, że tak naprawdę bardzo niewiele osób zastanawia się nad tym co znajduje się w kurzu – mówi Dennis Mathews, pracownik naukowy w dziale mikrobiologii firmy Dyson.

Kurz domowy składa się z cząstek m.in.

  • martwego naskórka,
  • włosów,
  • roztoczy i ich odchodów,
  • bakterii,
  • wirusów,
  • pleśni
  • małych owadów.

Wiele z cząstek, które znajdują się w kurzu, jest widocznych tylko pod mikroskopem, więc nie dziwi fakt, że większość ludzi nie wie tak naprawdę co ich otacza. Jednak właśnie te niewidoczne gołym okiem składniki mają ogromny wpływ na nasze zdrowie.

- Obecnie, wśród ekspertów trwa debata na temat roli, jaką kurz odgrywa w przenoszeniu chorób. Chociaż wstępne badania wskazują, że istnieje związek między kurzem a wirusami, to potrzebne są kolejne badania, aby w pełni zrozumieć tę zależność. Szczególnie w obliczu pandemii, kiedy spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z obecności mikroskopijnych cząsteczek obecnych w kurzu, które mogą wpływać na nasze samopoczucie. Mając to na uwadze codzienne sprzątanie powinno stać się dla nas regułą. – wyjaśnia Dennis Mathews, pracownik naukowy w dziale mikrobiologii firmy Dyson.

Ale to nie wszystko. W kurzu znajdują się też… wirusy! Badania Dyson Global Dust Study wykazały, że 1 na 5 osób była zaskoczona tym odkryciem. Mniej niż 5 proc badanych wiedziało, że roztocza i ich odchody są składnikami kurzu. Warto podkreślić, że to właśnie odchody roztoczy, znajdujące się w kurzu domowym uważane są za główny czynnik wywołujący alergie u ludzi na całym świecie.

Kurz jest wszechobecny i jest wymieniany jako jedno z trzech najbardziej niepokojących zanieczyszczeń (wskazało go 52 proc. ankietowanych), jednak jest rzadziej wskazywany niż dwa pierwsze. Tylko w 22 proc. badanych poważnie niepokoi się kurzem Być może wynika to właśnie z niskiej świadomości na temat składu kurzu – dla większości jest to po prostu brud.

Polacy w pandemii sprzątają trochę częściej

Podobną wiedzę na temat kurzu mają Polacy. Niemal co druga ankietowana osoba była zaskoczona, że w kurzu mogą znajdować się roztocza, bądź ich odchody.

Jak wskazują przeprowadzone w styczniu 2021 r. badania dotyczące diagnozy opinii oraz zachowań Polaków w obszarze sprzątania w czasie pandemii COVID-19, zanieczyszczeniami budzącymi największy lęk wśród respondentów są zdecydowanie pleśnie oraz bakterie. Odpowiednio 67 proc. i 61 proc. badanych wskazuje, że te zanieczyszczenia wzbudzają w nich największy niepokój.

Co ciekawe, wśród Polaków pandemia Covid-19 nieznacznie wpłynęła na częstotliwość sprzątania. Niespełna połowa badanych sprząta w pandemii trochę częściej. 51 proc. badanych wykonuje tę czynność z obawy przed wirusem, w tym 28 proc. respondentów sprząta, aby się nie zarazić i pozbyć się wirusa, a także by zapewnić bezpieczeństwo sobie i rodzinie (dane z raportu badania ilościowego, przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 35-44 lat;).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska