
"Smak" na jakieś jedzenie może oznaczać brak jakiegoś składnika. Ochota na sól może mieć różne przyczyny. Najczęściej apetyt na słone wynika z niewłaściwego nawodnienia i odżywienia organizmu a także ze stresu. Ochota na słone przekąski może zmienić się u niektórych w uzależnienie podobne do uzależnienia od cukru.
Jednak apetyt na słodkie może być również sygnałem ostrzegawczym, że coś z organizmem jest nie tak. Uczucie ciągłej chęci na słodkie może wskazywać na poważne choroby lub silne niedobory składników odżywczych.
Chęć na sól nie zawsze musi oznaczać coś poważnego. Czasami jednak nieprzemijająca ochota na słone może wskazywać na poważniejszy stan, a nawet wymagać pomocy medycznej.
Warto zwrócić uwagę na ochotę na sól. Utrzymująca się silna chęć na słone może być sygnałem ostrzegającym przed groźnymi chorobami lub niedoborami składników odżywczych.
Jeśli często odczuwasz chęć na słone, możesz być poważnie chora - mówią eksperci. Nie przegap tych znaków ostrzegawczych. Poznaj je teraz w naszej galerii >>>>>

CHOROBA ADDISONA
Wzmożona ochota na sól może oznaczać chorobę Addisona, czyli niedoczynność kory nadnerczy spowodowana długotrwałym niedoborem hormonów produkowanych przez nadnercza. Osoby, które cierpią na chorobę Addisona lub zmagają się z niedostateczną pracą nadnerczy czy też nierównowagą hormonalną w ogóle, często doświadczają deficytu witamin i minerałów. Chodzi szczególnie o jeden hormon – aldosteron - który reguluje poziom wody i soli w organizmie. Niewłaściwy poziom tego hormonu powoduje szereg objawów: ekstremalne i/lub chroniczne zmęczenie, utrata wagi i apetytu, niskie ciśnienie, stała bolesność mięśniowa, osłabienie, bóle głowy, wzdęcia, poirytowanie, utrata pamięci, utrata koncentracji, a nawet apatia i depresja. Następuje nadmierne zużycie i utrata sodu a tym samym - wzrost pragnienia na sól.

NADMIAR POTASU
Nadmiar potasu we krwi może wynikać z dysfunkcji nerek, nadmiernego rozpadu czerwonych krwinek a także zażywania wielu leków, takich jak np.: tabletki antykoncepcyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i suplementy (nadużywanie potasu).

PMS
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, znany również jako PMS, może wystąpić u kobiety na kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki. Stan ten jak wiadomo powoduje szeroki zakres objawów. U niektórych kobiet można zauważyć bardziej emocjonalne objawy, takie jak wahania nastroju, drażliwość i nastrój depresyjny, u innych - zmianę apetytu i zachcianki - między innymi na słone potrawy.