Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nie jest dobry rok dla cukrowni nad Gopłem. Zawiniła aura

Jan Szczutkowski
Niższe plony buraków. Będzie mniej słodko
Niższe plony buraków. Będzie mniej słodko LUCYNA TALAŚKA-KLICH
Letnie upały bardzo zaszkodziła burakom. Dlatego rolnicy i cukrownicy nie mają powodów do zadowolenia. Szacuje się, że zakład w Kruszwicy wyprodukuje o 36,5 tys. ton słodkich kryształów mniej niż w ubiegłym roku. - Na moje pole jeszcze nie wjechał kombajn, ale gołym okiem widać, że plony buraków będę miał nieco niższe niż w zeszłym roku. A wówczas uzyskałem 70 ton z hektara - ocenia Piotr Imański z Suków koło Kruszwicy. .

Według Magdaleny Bożko, rzecznika prasowego Krajowej Spółki Cukrowej SA, plon rozliczeniowy z dostaw do 12 listopada wyniósł w siedmiu zakładach tego największego koncernu cukrowego w Polsce, średnio 53 tony przy polaryzacji wynoszącej ok. 17 proc. Plony i polaryzacja (zawartość cukru - sacharozy) w poszczególnych rejonach są zróżnicowane.

 

 

A jak to zróżnicowanie przekłada się na kampanię w Kruszwicy? Przerób buraków rozpoczął się 5 października, wraz z uroczystym oddaniem do eksploatacji nowego pieca wapiennego, największego w polskim cukrownictwie o pojemności 300 metrów sześciennych. Zakład planuje skupić około 650 tys. ton surowca od niespełna 3 tys. plantatorów. Prognozowana zaś produkcja cukru to 100 tys. ton. Dla porównania w poprzedniej kampanii, trwającej 108 dni, wyprodukowano 136,5 tys. ton słodkich kryształów. To był drugi wynik w ponad 130-letniej historii zakładu. Dodajmy, że przedsięwzięcia  inwestycyjne,  wykonane w ostatnich latach, sprawiły, że „Kruszwica” stała się nowoczesnym zakładem. O skali produkcji najlepiej świadczy następujące porównanie: w 1983 r. sześć cukrowni woj. bydgoskiego dostarczyło na rynek 139 tys. ton cukru, tj. tylko nieco więcej niż zakład nad Gopłem.

 

 

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

 

O tym, że w tym roku mniej buraków trafi do przerobu, a kampania zakończy się na przełomie drugiej i trzeciej dekady grudnia, zawiniła pogoda. Majowe chłody, powiązane z długotrwałym deficytem opadów deszczu, przy jednoczesnych wysokich temperaturach, trwających półtora miesiąca, bardzo spowolniły wegetację roślin. Plantacje buraków były „podpalone”. Dopiero we wrześniu sytuacja na polach zaczęła się poprawiać - przypomina Piotr Imański.

 

 

Susza dotknęła prawie 20 proc. powierzchni upraw buraków cukrowych, objętych umowami kontraktacyjnymi przez KSC. W tej sytuacji nakonta rolników trafi mniej złotówek niż zakładano. Przy 16-procentowej zawartości cukru w korzeniach, czyli polaryzacji, cena podstawowa wynosi 115 zł za tonę.

 

 

 - Chcielibyśmy zapłacić plantatorom co najmniej 120 złotych, aby zniwelować straty, spowodowane przez suszę  - mówił   we wrześniu na naszych łamach Józef Pawela spod mogileńskiego Wylatowa, członek Rady Nadzorczej KSC SA.

 

 

 Zdaniem Marka Spuz vel Szposa, prezesa KSC, obecny rok obrachunkowy, który potrwa od 1 października do 30 września, będzie najtrudniejszy w historii spółki. Przychody części cukrowniczej będą niższe w porównaniu z poprzednimi latami. Również niskie ceny cukru w Polsce i Europie wpłyną na dochody.  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska