https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To okazja dla złodzieja - metody na kradzież pieniędzy. Takie kody PIN są łatwe do zhakowania

ak
W dzisiejszych czasach większość z nas korzysta z bankowości elektronicznej na co dzień. Wypłata z bankomatu, przelewy internetowe, BLIK - to już żadna nowość. Dlatego tak ważne jest, by dbać o bezpieczeństwo transakcji finansowych i chronić pieniądze przed złodziejami. Oszustwa bankowe to coraz powszechniejszy problem. Sprawdź, jak się zabezpieczyć przed złodziejami.

Bankowość elektroniczna to wielkie udogodnienie. Korzystamy z tych udogodnień na co dzień. Wypłacamy pieniądze z bankomatu, kupujemy w sklepach internetowych za pomocą BLIK-a, opłacamy rachunki przelewami elektronicznymi, robimy przelewy na numer telefonu.

Jednak złodzieje nie śpią. Rozwój technologii i bankowości elektronicznej sprawia, że również złodzieje i wszelkiej maści oszuści wciąż doskonalą swój warsztat i wymyślają wciąż nowe metody, by okraść nas z naszych pieniędzy, często oszczędności życia.

W mediach co chwilę można usłyszeć historie, jak złodzieje okradli kogoś "na wnuczka", "na policjanta". Zwykle ofiarą takich sposobów padają starsi ludzie. Jednak także osoby młode czy w średnim wieku mogą łatwo stracić czujność i paść ofiarą złodzieja. Niestety, często ta sama technologia, która ułatwia nam życie, umożliwia złodziejom okradanie ludzi.

Nie podawaj danych przez telefon

Banki, policjanci i różne instytucje apelują, by w żadnym razie nie podawać przez telefon danych dotyczących kont bankowych. Chodzi tu m.in. o dane i klucze dostępowe, kody weryfikacyjne, nazwisko panieńskie matki, PESEL czy seria i numer dowodu osobistego. Złodzieje potrafią zrobić tak, że na naszym telefonie połączenie od nich wyświetli się jako połączenie z nazwą banku. Zwykle żądają szybkiego potwierdzenia danych, by mogli udaremnić nieautoryzowany przelew z konta. Nie dajmy się nabrać. Najlepiej samemu skontaktować się z infolinią banku, by upewnić się, że konsultant rzeczywiście do nas dzwonił i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

Nie instaluj aplikacji, nie klikaj w linki

Z tego samego powodu - by nie paść ofiarą oszustwa - nigdy nie klikajmy w linki, które przyjdą do nas w smsach, mailach. Strona, na którą zostaniemy przekierowani, może do złudzenia przypominać stronę banku. Klikając w link możemy też zainstalować na naszym telefonie aplikację, która da złodziejom zdalny dostęp do naszego telefonu - w ten sposób łatwo pozyskają oni nasze kody i PINy. Najlepiej samemu wejść z przeglądarki na stronę banku czy innej instytucji (np. na stronę firmy kurierskiej czy poczty, jeśli spodziewamy się akurat przesyłki).

Kody PIN łatwe do zhakowania

Kolejne "pole do popisu" dla złodziei to kody PIN do kart bankomatowych i aplikacji bankowych. Autoryzujemy nimi wypłaty i przelewy. Niektóre z kodów PIN są niewiarygodnie łatwe do odgadnięcia przez złodzieja. Wiele osób modyfikuje kod PIN nadany przez bank, by łatwiej było go zapamiętać. Jednak nie zawsze jest do dobry pomysł. Niektóre kody PIN łatwo odgadnąć, jeśli znamy np. dwie pierwsze cyfry. W wielu krajach numery zabezpieczające muszą mieć 6 cyfr, w Polsce to wciąż niestety 4 cyfry. Taki kod o wiele łatwiej złamać, jest znacznie mniej kombinacji, niż przy numerze 6-cyfrowym.

Pod żadnym pozorem nie noś ze sobą PIN-u, a tym bardziej nie zapisuj go na karcie do bankomatu. To jak zaproszenie dla złodzieja!

To okazja dla złodzieja - metody na kradzież pieniędzy

Poznaj różnorodne techniki złodziei oraz najczęściej stosowane metody oszustw - mogą one dotknąć każdego z nas! Zrozumienie tych zagrożeń jest kluczowe, aby skutecznie się przed nimi bronić i chronić swoje finanse. Poznaj też numery PIN banalnie proste do zhakowania dla złodziei i oszustów. To wszystko znajdziesz w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska