Policjanci niemal codziennie otrzymują zgłoszenia oszustw dokonanych przez internet. Sposoby działania i metody oszustów są rozmaite, m.in. podszywają się oni pod doradców inwestycyjnych czy maklerów giełdowych zachęcających do inwestowania w akcje oraz kryptowaluty.
Wśród ostatnich ofiar jest 71-letni mieszkaniec powiatu bydgoskiego, który stracił ponad ćwierć miliona złotych. Chciał zainwestować pieniądze za pośrednictwem strony brokerskiej oferującej powielenie oszczędności. W czwartek 12 grudnia mężczyzna znalazł w internecie informację o inwestycjach w złoto i kryptowaluty. Kliknął w link, podał swoje dane osobowe i numer telefonu.
- Skontaktował się z nim mężczyzna, który przekazał szereg informacji, a także na jeden z komunikatorów przesłał link do jego indywidualnego konta inwestycyjnego. Tego dnia zrobił przelew 850 złotych na wspomniane konto. Przez kolejne dni senior otrzymywał wiadomości oraz odbierał telefony od kolejnych osób. Natomiast w poniedziałek 16 grudnia rzekomy doradca inwestycyjny polecił mu zalogować się na konto w swoim banku i zatwierdzić przelew, co mężczyzna uczynił. W tym momencie zauważył jak z jego konta wykonywane są przelewy na łączną kwotę 275 tysięcy złotych. Wówczas 71-latek zorientował się, że padł ofiarą oszustów i zgłosił sprawę policji - informuje kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy.
Policja przestrzega przed tworzonymi w sieci stronami, które zachęcają do inwestowania, bo mogą służyć do wyłudzania pieniędzy.
Jak uchronić się przed utratą pieniędzy?
Zachować czujność i rozsądek
Nie należy instalować na komputerach oraz telefonach nieznanych aplikacji
Nie przekazujmy swoich danych osobowych i do bankowości internetowej obcym osobom, również tym podającym się za przedstawicieli różnych instytucji
Nie wierzmy w oferty, które mówią o dużych zyskach w krótkim czasie
Nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta
Nie otwieramy przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku.
Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy.
Nie należy ufać ofertom stron brokerskich czy osobom podającym się za doradców inwestycyjnych, maklerów giełdowych.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy zadzwonić na Policję pod numer 112.
