Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To ostatnia okazja, by rzucić okiem na Pomnik Wdzięczności w Inowrocławiu [zdjęcia]

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Jak już informowaliśmy, dziś mają rozpocząć się prace przygotowawcze związane z rozbiórką pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni w Inowrocławiu. W poniedziałek - zgodnie z zapowiedziami inowrocławskiego ratusza - rozpocznie się demontaż pomnika. Prace mają się zakończyć do 15 marca.Pomnik Wdzięczności w Inowrocławiu zostanie rozebranyJest to więc ostatnia okazja, by rzucić okiem na pomnik, który od 1953 roku stoi na Skwerze Obrońców Inowrocławia. Od lat budzi kontrowersje. Zwolennicy przekonują, że postawiono go, by uczcić tych, którzy wyzwolili Inowrocław spod okupacji niemieckiej. Podkreślają, że na cokole są postaci przedstawiające żołnierzy radzieckich. Jest tam jednak również żołnierz polski.Jego przeciwnicy uważają, że pomnik propaguje komunizm i powinien zostać usunięty z przestrzeni publicznej. "Ich budowa w okresie Polski Ludowej była rezultatem odgórnie realizowanej polityki propagandowej władz centralnych i nie miała nic wspólnego z rzeczywistą wdzięcznością mieszkańców dla żołnierzy Armii Czerwonej" - czytamy w opinii IPN.
Jak już informowaliśmy, dziś mają rozpocząć się prace przygotowawcze związane z rozbiórką pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni w Inowrocławiu. W poniedziałek - zgodnie z zapowiedziami inowrocławskiego ratusza - rozpocznie się demontaż pomnika. Prace mają się zakończyć do 15 marca.Pomnik Wdzięczności w Inowrocławiu zostanie rozebranyJest to więc ostatnia okazja, by rzucić okiem na pomnik, który od 1953 roku stoi na Skwerze Obrońców Inowrocławia. Od lat budzi kontrowersje. Zwolennicy przekonują, że postawiono go, by uczcić tych, którzy wyzwolili Inowrocław spod okupacji niemieckiej. Podkreślają, że na cokole są postaci przedstawiające żołnierzy radzieckich. Jest tam jednak również żołnierz polski.Jego przeciwnicy uważają, że pomnik propaguje komunizm i powinien zostać usunięty z przestrzeni publicznej. "Ich budowa w okresie Polski Ludowej była rezultatem odgórnie realizowanej polityki propagandowej władz centralnych i nie miała nic wspólnego z rzeczywistą wdzięcznością mieszkańców dla żołnierzy Armii Czerwonej" - czytamy w opinii IPN. Dariusz Nawrocki
Jak już informowaliśmy, dziś mają rozpocząć się prace przygotowawcze związane z rozbiórką pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni w Inowrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska