
To powiaty na Kujawach i Pomorzu z najwyższym i najniższym bezrobociem. Prezentujemy je w dalszej części galerii.

Bezrobotny. Taki zawód?
Po ok. 12 procent bezrobotnych mamy w następujących powiatach: lipnowskim (12,4 proc.), aleksandrowskim (12,3 proc.), włocławskim (12,2 proc.), inowrocławskim (12,2 proc.), chełmińskim (12 procent).
- Nie wiem, jak to się dzieje, ale ja cały czas potrzebuję ludzi do pracy, od zaraz na stanowiska: operator maszyn CNC, monter, spawacz, ślusarz, technolog - wymienia Stanisław Barański, właściciel firmy Opakmet w Inowrocławiu (dostawca kompleksowych wyrobów metalowych). - Byliśmy dziś na Targach Pracy w Żninie (rozmawiamy 18 maja - red.). - Problemem jest edukacja, bo w przypadku wielu bezrobotnych nie ma chęci uczenia się, nie ma ambicji, by podnieść standard życia. Lepiej żyć wygodnie. Kolega był ostatnio świadkiem w inowrocławskim jak dwa młode małżeństwa składały wnioski o zasiłki. Młodzi, silni ludzie, ale do pracy nie pójdą. Najlepiej, żeby gmina dała im jeszcze mieszkanie.
Barański mówi, że żadna firma nie zatrudni pracownika, który na siebie nie zarobi, a będzie tylko kosztem i - co gorsze - trzeba do niego dokładać.
- Żadna! Posiłkuję się pracownikami z Ukrainy, zatrudniam ich ponad 70. Sporo kobiet ze Wschodu ostatnio przyjechało, więc wymyśliłem, żeby uczyć je spawania. Niektórzy się śmiali, ale w mojej firmie Polki już są spawaczkami, bo to, wbrew powszechnej ocenie, nie jest zawód tylko dla mężczyzn. Dodam, że pensje tutaj są naprawdę niezłe, bo zaczynają się od 5 tys. zł miesięcznie. Mam więc różne pomysły, jak zdobyć pracowników w Inowrocławiu, gdzie mamy ponoć tak dużo bezrobotnych - podsumowuje właściciel Opakmetu.

A w innych powiatach...
W innych powiatach statystyki wyglądają już lepiej, co nie znaczy, że bardzo dobrze.
Według informacji Wojewódzkiego Urzędu w Toruniu, stopa bezrobocia w powiecie grudziądzkim wynosi 11,9 proc., wąbrzeskim - 11,4 proc., nakielskim - 11,2 proc., golubsko-dobrzyńskim - 10,5 proc., sępoleńskim - 10,4 proc., tucholskim - 10 proc. (dane z marca 2022 r.). Poniżej 10 procent mamy natomiast w powiatach: mogileńskim (9,7 proc.), żnińskim (9 proc.), rypińskim (8,2 proc.), brodnickim (6,5 proc.), świeckim (6,1 proc.) i bydgoskim 93,5 proc.).
Jak zaś wygląda sytuacja w największych miastach Kujaw i Pomorza?

Najniższe bezrobocie w Bydgoszczy
Bydgoszcz ma 2,3 proc. bezrobotnych, Toruń - 3,8 proc., Włocławek - 8,4 proc., ale Grudziądz prawie tyle, co powiat, tzn. 11, 2 proc.
Ze wstępnych danych za kwiecień wynika, że stopa bezrobocia w naszym województwie wyniosła 7,3 proc. (w porównaniu z marcem to minus 0,3 proc.).
- W Polsce sięga 5,3 procent. Większe bezrobocie od Kujaw i Pomorza odnotowano w województwach podkarpackim (7,8 proc.) i warmińsko-mazurskim (8,3 proc.) - informuje Mariola Wilmanowicz, kierownik Wydziału Badań i Analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu.