
Zaskakujące skutki uboczne używania patyczków do czyszczenia uszu!
PATYCZKI MOGĄ ZRANIĆ SKÓRĘ W PRZEWODZIE SŁUCHOWYM ORAZ BŁONĘ BĘBENKOWĄ
Używanie patyczków do czyszczenia uszu może powodować zranienie skóry przewodu słuchowego zewnętrznego oraz błony bębenkowej. Rana skóry w przewodzie słuchowym zewnętrznym najczęściej sama się goi, nie pozostawiając zwykle po sobie konsekwencji. Czasem może jednak wymagać pomocy od laryngologa.
Jeżeli natomiast patyczek spowoduje uraz w błonie bębenkowej, wówczas powstaje w niej dziura, może dojść do infekcji ucha środkowego i stałego ubytku słuchu. Konieczne może okazać się przyjęcie do szpitala i leczenie operacyjne.

JAKIE PATYCZKI DO CZYSZCZENIA USZU SĄ NAJBEZPIECZNIEJSZE?
Jeśli koniecznie chcemy stosować patyczki do czyszczenia uszu, najlepiej wybierać te, które są dedykowane dla dzieci. Mają one kształt watki, który umożliwia oczyszczenie tylko ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego i małżowiny usznej. Nie można włożyć ich głębiej. Takie patyczki mogą być stosowane również przez dorosłych, dają bowiem pewność, że woskowina nie zostanie przepchnięta głębiej, nie spowodują zranienia, urazu czy innych groźnych dla zdrowia konsekwencji.

JAKI JEST NAJLEPSZY SPOSÓB NA USUNIĘCIE WOSKOWINY Z USZU?
Woskowina jest naturalną substancją wytwarzaną przez organizm i ma wiele korzystnych właściwości - pomaga zwalczać bakterie i grzyby w uchu, zapewnia wodoodporną barierę dla skóry kanału słuchowego.
Zwykle nie trzeba czyścić woskowiny z uszu, ponieważ w przewodzie słuchowym znajduje się naturalny system czyszczenia, który usuwa woskowinę jak taśma transportowa.
Nagminne oczyszczanie ucha prowadzi do ściągania bariery ochronnej, antybakteryjnej i przeciwgrzybiczej, jaką jest woskowina.
W niektórych sytuacjach ucho wytwarza nadmierną ilość woskowiny lub nagromadzenie woskowiny występuje z innego powodu. W takich przypadkach lekarze pierwszego kontaktu często stosują płukanie uszu, podczas którego do kanału słuchowego wlewa się ciepłą wodę, aby delikatnie wypłukać woskowinę.

DOMOWE SPOSOBY NA USUNIĘCIE WOSKOWINY Z USZU
Istnieją domowe sposoby usuwania nadmiaru woskowiny, które wykorzystują delikatny płyn w strzykawce do przepłukiwania przewodu słuchowego. Chociaż ogólnie są one bezpieczne w użyciu, czasami powodują stopienie woskowiny. Resztki woskowiny mogą ponownie zestalać się w przewodzie słuchowym, jak cement na bębenku - wyjaśniają eksperci. Takie przypadki wymagają starannego usunięcia przez laryngologa.