https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To warto wiedzieć!

(go)
Będą punkty za wzorowe zachowanie, wolontariat i sukcesy sportowe, choćby w warcabach, szachach, piłce wodnej. Oto, jak będzie wyglądać rekrutacja do liceów.

Zasady ogłosiło właśnie kujawsko-pomorskie kuratorium oświaty. Tak jak w ubiegłych latach, każdy absolwent gimnazjum będzie mógł zanieść podanie maksymalnie do trzech szkół. Trzeba z tym zdążyć do 14 czerwca. Później, po zakończeniu roku szkolnego, wystarczy donieść świadectwo i zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Komisje rekrutacyjne zliczą punkty, 28 czerwca będą już gotowe listy przyjętych.

Ile i za co?

Każdy starający się o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej może uzbierać w sumie 200 punktów.
Oto, co będzie się liczyło przy naborze:
- wyniki egzaminu gimnazjalnego (można za to zdobyć 100 pkt.: 50 za część humanistyczną i 50 za matematyczno-przyrodniczą),
- oceny na świadectwie (pod uwagę będzie brana ocena z języka polskiego i z trzech wybranych zajęć edukacyjnych)
celująca - 15 pkt.,
bardzo dobra - 13 pkt.,
dobra - 10 pkt.,
dostateczna - 5 pkt.,
dopuszczająca - 2 pkt.,
-ocena zachowania
wzorowa - 5 pkt.,
bardzo dobra - 3 pkt.,
- inne osiągnięcia ucznia
- ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem - 10 pkt.,
- uzyskanie tytułu finalisty konkursu przedmiotowego - 15 pkt.,
- zdobycie dwóch i więcej tytułów finalisty - 20 pkt.,
- osiągnięcia sportowe, artystyczne, wolontariat - 5 pkt. (za jedną z dziedzin).
Absolwenci gimnazjów spoza naszego regionu będą przyjmowani z uwzględnieniem systemu punktowania przyjętego w ich województwie.

Niech będzie piłka plażowa

Mimo że szkoły ponadgimnazjalne zwykle przygotowują więcej miejsc, niż mamy w województwie absolwentów gimnazjów, to jednak dostać się do wymarzonej szkoły nie jest łatwo. W najpopularniejszych liceach jest tłok i ostra walka. O jedno miejsce zabiega czterech, czasami sześciu kandydatów. Mogą nie wystarczyć dobre wyniki na świadectwie czy z egzaminu gimnazjalnego.
Warto mieć dodatkowe punkty. W tym roku dostaną je ci, którzy doszli do finału choć jednego z 14 konkursów organizowanych lub współorganizowanych przez kuratora oświaty. Na liście jest konkurs z chemii, geografii, historii, matematyki, fizyki, fizyki i astronomii, języka polskiego, niemieckiego, angielskiego. Punkty dostaną też finaliści Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego o charakterze testowym, Regionalnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej, Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym oraz dwóch konkursów historycznych: "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego", Region-Polska-Świat.
W ubiegłym roku o dodatkowe punkty przy naborze zabiegali nie tylko finaliści. Komisje rekrutacyjne były zasypywane zaświadczeniami o wolontariacie albo artystycznych sukcesach uczniów.
- Niektóre z przedstawianych osiągnięć mogły budzić wątpliwości. Aby uniknąć sporów, co uznać a czego nie uznawać, teraz to precyzyjnie określiliśmy - wyjaśnia wicekurator Jan Światłowski.
Punkty za osiągnięcia artystyczne będą przyznawane tylko tym, którzy zajęli jedno z pierwszych trzech miejsc w konkursie co najmniej na szczeblu powiatowym.
Trudniej też będzie wolontariuszom - zapunktować można, gdy udokumentuje się systematyczną pracę (co najmniej półroczną) np. w organizacji charytatywnej, w domu dziecka, hospicjum, schronisku dla zwierząt.
Gotowa jest też lista dyscyplin prowadzonych przez polskie związki sportowe, stowarzyszenia, SZS czy LZS, które będą brane pod uwagę przy punktowaniu osiągnięć sportowych. Lista jest długa, sportowcy mogą odetchnąć. Samych tylko dyscyplin indywidualnych jest ponad 50. Poza akrobatyką, biegami, pływaniem, judo czy podnoszeniem ciężarów, jest badminton, bowling sportowy, tenis, brydż, warcaby, taekwod-do, żeglarstwo lodowe, snowboard, modelarstwo lotnicze i kosmiczne...
Dodatkowe punkty można też będzie zdobyć za sukcesy w grach zespołowych. Liczyć się ma nie tylko koszykówka, piłka nożna, ręczna, siatkowa, wodna czy plażowa. Na kuratoryjnej liście jest baseball, hokej na lodzie lub na trawie, unihokej, kajak, polo i rugby.
Uwaga, oryginał dyplomu lub dokumentu potwierdzającego punktowane osiągnięcia (sportowe, artystyczne czy wolontariat) trzeba będzie przedstawić w szkole pierwszego wyboru.

Ważne terminy

Kuratorium przygotowało już kalendarz rekrutacji:
- podania do szkół ponadgimnazjalnych będą przyjmowane od 29 maja do 14 czerwca (do godz. 12),
- kopie świadectwa i zaświadczeń o wynikach egzaminu trzeba będzie dostarczyć do szkół najpóźniej 26 czerwca (do godz. 15.00),
- 28 czerwca w południe szkoły wywieszą listy przyjętych,
- 30 czerwca - trzeba będzie potwierdzić w szkole wolę podjęcia nauki,
- szkoły, w których zostaną wolne miejsca, przeprowadzą dodatkowy nabór - do 4 lipca (godz. 12) czekać będą na dokumenty kandydatów,
- 5 lipca w południe ogłoszenie wyników rekrutacji uzupełniającej.

Przed drugim podejściem

W okresie rekrutacji kuratorium uruchomi w swoich delegaturach punkty informujące o wolnych miejscach w szkołach.
Warto już teraz zanotować sobie potrzebne telefony:
Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy: 0-52 34 97 626 lub 34 97 629,
Delegatura KO w Toruniu: 0-56 62 18 585 lub 62 18 586,
Delegatura KO we Włocławku: 0-54 23 11 374.

Lepiej elektronicznie

Bydgoszcz i Toruń już w ubiegłym roku zrezygnowały z tradycyjnego naboru i wprowadziły formę elektroniczną.
W tym roku znów tylko te dwa miasta przeprowadzą rekrutację korzystając z systemu komputerowego.
- Namawialiśmy inne samorządy naszego regionu, ale tłumaczyły, że oprogramowanie jest za drogie, nie stać ich. Szkoda - mówi wicekurator Światłowski.
Z elektronicznej rekrutacji korzystają wszystkie większe samorządy w kraju, ale i małe dawno się przekonały, że ten system daje uczniom większe możliwości, upraszcza procedury, a przede wszystkim jest szybki i przejrzysty. Kandydaci nie muszą biegać od szkoły do szkoły. Dostają swoje konto, rodzime gimnazjum gwarantuje im dostęp do komputera. W systemie komputerowym znajdą się ich deklaracje wyboru - każdy wskaże preferencje wybierając w kolejności nie tylko szkoły, ale i klasy. Jeśli okaże się, że do tych wskazanych stara się zbyt wielu chętnych i że tam nie ma szans się dostać, kandydat może zmienić decyzję. W Bydgoszczy i Toruniu zmiany będą przyjmowane od 19 do 22 czerwca.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska