
Pałac w Ostromecku
Barokowy pałac zbudowany około roku 1730 w stylu saskiego rokoka na wysokiej skarpie nad Wisłą, z inicjatywy wojewody pomorskiego Pawła Michała Mostowskiego, w miejscu dawnego dworu rodziny Dorpowskich
Pałac klasycystyczny zbudowany w 1849 roku, zaprojektowany prawdopodobnie przez Karla Friedricha Schinkla na zlecenie Jakuba Martina Schönborna. W roku 1912 do pałacu dobudowano neobarokowe skrzydło z salą balową oraz ogrodowe tarasy. Po 1945 r. w pałacu zlokalizowano szkołę i internat dla niesłyszących dzieci, co przyczyniło się do znacznej dewastacji obiektu (zabytkowe parkiety pokryto płytkami, ściany - boazerią ze sklejki, kominki zamurowano, a stiuki pokryto kilkoma warstwami farby olejnej). Po 1990 r. odrestaurowano winiarnię oraz sale na parterze: balową, złotą, pomarańczową, zieloną oraz salonik włoski.
INFO Z POLSKI 6.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Pałac w Lubostroniu
Pałac w Lubostroniu został wybudowany w latach 1795-1800 przez hrabiego Fryderyka Skórzewskiego. Budowla utrzymana jest w bardzo dobrym stanie. Przez ostatnie dwa lata nowy wygląd zyskały m.in. elewacje. Pięknieje też ponad 40-hektarowy park. To najpiękniejszy pałac nie tylko w powiecie żnińskim.
INFO Z POLSKI 6.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Zamek w Świeciu
Zamek zbudowany przez Zakon krzyżacki po roku 1335. Był to jedyny zamek wodny na terenie państwa krzyżackiego! Mieścił się w widłach Wisły i Wdy i miał strategiczne znaczenie, bowiem kontrolował ruch na Wiśle.
Zniszczony w czasie wojen szwedzkich w XVII wieku nie został odbudowany. Z zamku do naszych czasów zachowało się częściowo odbudowane skrzydło północne z wieżą i basztą północno-wschodnią. Ze skrzydła wschodniego przetrwały jedynie przesklepione pomieszczenia piwniczne, ocalały także dolne partie wszystkich pozostałych baszt oraz krótkie fragmenty murów obwodowych.
30 czerwca 2002 nastąpiło uroczyste otwarcie zabytku dla zwiedzających. W roku 2009 zamek w Świeciu został uhonorowany tytułem Perły Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W murach zamkowych odbywają się koncerty, festyny, wystawy.
INFO Z POLSKI 6.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Zamek w Kruszwicy
Nie wszyscy wiedzą, iż osamotniona wieża, tzw. Mysia Wieża w Kruszwicy, to część zamku królewskiego fundowanego przez króla Kazimierza Wielkiego.
Zamek został wzniesiony na nieregularnym planie z dwoma basztami po zachodniej stronie i bramą od strony wschodniej.
Z zamku wybudowanego w latach 1350-1355, obecnie w stanie trwałej ruiny, pozostała jedynie wieża, zwana dziś potocznie Mysią Wieżą, wiązana z podaniem o Popielu, legendarnym władcy Polan lub Goplan. Z tej wysokiej na 32 metry wieży rozciąga się piękny widok na całą okolicę. Ze szczytu Mysiej Wieży można podziwiać m.in. panoramę Kruszwicy oraz Gopła.
Budynek posiadał mur obronny o wysokości 4 metrów. Dobrze zachowały się partie piwniczne budynku.
INFO Z POLSKI 6.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju