
Zamek w Grudziądzu
Zamek krzyżacki w Grudziądzu założono w XIII w. Od 1466 r. stanowił siedzibę starostów królewskich. Gotycki zamek, należący do większych warowni zakonnych był siedzibą komtura.
Kilkakrotnie gościli tu królowie polscy (Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt August, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan III Sobieski). Przebywał tu również król szwedzki Karol X Gustaw i car Piotr Wielki.
Na polecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II w latach 1796-1804 zamek został prawie doszczętnie rozebrany, a uzyskane cegły posłużyły budowie cytadeli i więzienia.
Wygląd zamku w Grudziądzu znany jest jedynie z przekazów ikonograficznych i z opisów lustracyjnych. Zachowała się tylko wzniesiona około 1300 roku wieża "Klimek", ocalona na osobiste życzenie królowej pruskiej Luizy. Wieża stała się atrakcyjnym punktem widokowym i symbolem Grudziądza.
Imponujące widoki z Wieży Klimek w Grudziądzu [zdjęcia]
INFO Z POLSKI 6.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Zamek Dybów
Zamek Dybów albo Zamek Dybowski to zbudowana przez Władysława Jagiełłę w latach 1424–1428 polska warownia na terenie dzisiejszego Torunia, powstała jako przeciwwaga dla zamku krzyżackiego przy Starym Mieście. Przy zamku z czasem powstała konkurująca z krzyżackim Toruniem osada, nazwana Nieszawą.
Do zamku dybowskiego przybywali królowie polscy odwiedzający Toruń i Prusy Królewskie.
Zamek został spalony przez Szwedów w 1656 roku, do dziś przetrwał w postaci ruiny, jednak zachowały się imponujące mury obwodowe, 2-kondygnacyjna wieża bramna i obwarowania.
Nowy właściciel - fundacja "Zamek Dybów i Gród Nieszawa" chce ożywić ruiny. Na zamku mają się odbywać liczne imprezy, pikniki, warsztaty.
INFO Z POLSKI 6.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Zamek w Brodnicy
Murowany zamek powstał w pierwszej połowie XIV wieku i stał się siedzibą komturii. W 1415 r. fortyfikacja została przystosowana do walk z użyciem broni palnej.
Najpomyślniejszy okres dla miasta miał miejsce podczas pobytu na zamku Anny Wazówny, siostry Zygmunta III Wazy. Po jej śmierci (6 lutego 1625 na brodnickim zamku) rozpoczął się okres wyniszczających konfliktów zbrojnych.
Obecnie udostępnione są do zwiedzania ruiny wraz z podziemiami i wejściem na wieżę. Zachowała się częściowo także jedna z okrągłych baszt.
Na terenie ruin zamku odbywają się inscenizowane turnieje rycerskie.
INFO Z POLSKI 6.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju