Torowcy Stali Grudziądz drużynowymi wicemistrzami Europy!

(marz)
Kolarze torowi Stali Grudziądz: (od lewej) srebrna drużyna sprinterska mistrzostw Europy: Grzegorz Drejgier, Krzysztof Maksel i Rafał Sarnecki oraz sprinter startujący indywidualnie - Mateusz Lipa. Maryla Rzeszut
Sprinterzy Stali Grudziądz: Grzegorz Drejgier, Rafał Sarnecki, Krzysztof Maksel pobili w drużynie rekord Polski!

W sprincie drużynowym na torze w Grenchen (Szwajcaria) srebrny medal dla Polski wywalczył team złożony wyłącznie z torowców Stali Grudziądz. Byli to: Grzegorz Drejgier, Rafał Sarnecki i Krzysztof Maksel.

Pobili rekord Polski i swoje "życiówki"
Już w drugim dniu mistrzostw grudziądzanie zaprezentowali rewelacyjną formę. W sesji przedpołudniowej "wykręcili" najlepszy czas: 43.127, który jest nowym rekordem Polski! Każdy z nich na swojej zmianie poprawił także rekord życiowy.
Jeszcze tego samego dnia, wieczorem walczyli z Holendrami o złoty medal. Szkoda, że nie powtórzyli rezultatu sprzed południa. Grudziądzanie uzyskali wynik 43.358 i ulegli jednak drużynie holenderskiej o 0.12 sekundy (43.232). Brąz przypadł Niemcom.

Sarnecki walczył o medal także w sprincie indywidualnym. W ćwierćfinale pokonał 2:0 Anglika Lewisa Olivę i awansował do półfinału, w którym ostatecznie zajął 4. miejsce. Walkę o brąz przegrał z kolegą z reprezentacji, Damianem Zielińskim (Piast Szczecin).

Makselowi do brązu w keirinie zabrakło... 0,025 sekundy
W keirinie Mateusz Lipa i Krzysztof Maksel wygrali swoje biegi awansowali do półfinału, gdzie Maksel zwyciężył i wszedł do finału A, zaś Lipa był czwarty i znalazł się w finale B. W głównym finale keirinu Maksel minimalnie przegrał bój o podium. Zajął 4. miejsce, tracąc do 3. miejsca zaledwie 0,025 sekundy...
Lipa został ostatecznie sklasyfikowany na 11. miejscu.

W keirinie pań Urszula Łoś, jedyna reprezentantka Stali Grudziądz, zajęła 12. lokatę. Drejgier, którego domeną jest sprint indywidualny, wystartował w wyścigu na 1 km. Wywalczył 5. miejsce.

- To dla nas znakomite wieści. Jesteśmy w klubie bardzo zadowoleni! - zapewnia Jerzy Szczublewski, wiceprezes ALKS Stal. - Nasi kolarze poprawiają czasy i zbierają punkty, które przybliżają ich do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W Grenchen w Szwajcarii wystartowali wszyscy, którzy liczą się w kolarstwie na naszym kontynencie. Rywalizacja była piekielnie ciężka. Tym większa radość z medali i wyników. Bo nawet jeśli nie każdy z naszych zawodników stanął na podium, do którego zabrakło ułamków sekund, to uzyskali dobre rezultaty. Jestem przekonany, że wkrótce nie gorzej powalczą w turniejach Pucharu Świata. Najpierw w Kolumbii, od 30 października do 1 listopada, a później w Nowej Zelandii.

Polacy zdobyli łącznie 5 cennych krążków. W klasyfikacji medalowej zajęli 2. miejsce. Medale ME zdobyli, oprócz teamu sprinterów Stali i Zielińskiego: Katarzyna Pawłowska i Wojciech Pszczolarski (oboje złoto w wyścigu punktowym) oraz były kolarz Stali Grudziądz: olimpijczyk Adrian Tekliński (brąz w scratchu).