Stacja, z opóźnieniem, ruszyła z początkiem ubiegłego roku, ale bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szefowie firmy Euromedic, która prowadzi wiele tego typu ośrodków w Europie, przekonywali jednak, że starają się o umowę z funduszem. Zaznaczali: - Każdy, kto ma ważne ubezpieczenie otrzyma w naszej stacji dializ bezpłatną pomoc.
Furtka otwarta
Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-bydgoskiego oddziału NFZ odpowiadała: - Ze względu na naszą sytuację finansową nie widzimy szans na podpisanie umowy z nową stacją. Tym bardziej że w regionie jest wystarczająca liczba ośrodków dializ. Naszym zdaniem zabezpieczają one potrzeby pacjentów.
Pani rzecznik zostawiała otwartą furtkę dla toruńskiej Międzynarodowej Stacji Dializ dopiero na 2011 r.
I rzeczywiście ośrodek w końcu podpisał umowę z funduszem.
W ubiegłym roku jednak nowocześnie wyposażona stacja, mimo braku refundacji zabiegów, nie stała zamknięta.
Spełniamy standardy
Krzysztof Hurkacz, dyrektor Euromedic International Polska mówi: - W naszym ośrodku leczonych jest 50 osób. W trakcie zeszłego roku przyjęliśmy dodatkowo 16 pacjentów gościnnych i 35 skierowanych z oddziałów szpitala miejskiego.
Jedna hemodializoterapia kosztuje ponad 400 zł, stacja wykonała ich 7 tys., wydając ok. 3 mln zł.
Czy jest możliwe ich odzyskanie z funduszu?
Dyrektor odpowiada: - Dyskutujemy na ten temat z NFZ. Oczywiście będziemy starali się to zrobić. Tyle mogę powiedzieć.
Barbara Nawrocka z funduszu bydgoskiego mówi więcej: - To jest problem stacji. My na pewno nie sfinansujemy badań za czas, kiedy nie były one objęte umową. Wielokrotnie bowiem zaznaczaliśmy, że na 2010 r. nie jesteśmy w stanie jej podpisać.
Euromedic podkreśla, że placówka spełnia kryteria jakości ISO 9001:2008 oraz europejskie standardy wykonywania zabiegów dializoterapii.
W salach do dializ zainstalowane zostały telewizory z indywidualnymi słuchawkami, a jednoosobowe szatnie wyposażone są w pełen węzeł sanitarny. Stacja zapewnia też bezpłatny transport klimatyzowanymi karetkami przed i po zabiegu. Docelowo placówka w Toruniu może dysponować 18 stanowiskami do dializowania chorych. W tej chwili wykorzystywanych jest 14.