Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. PiS i SLD razem w koalicji

(WG)
Nad umową koalicyjną pracował m.in. szef klubu PiS
Nad umową koalicyjną pracował m.in. szef klubu PiS fot. Lech Kamiński
Radni PiS zawarli umowę z prezydentem Michałem Zaleskim i jego klubem. Co planują w tej kadencji? Jak będzie wyglądać współpraca?

Umowa została zawarta wczoraj w przerwie obrad rady miasta. Ma obowiązywać na całą kadencję 2010-2014. Jakie są jej najważniejsze punkty?

Wśród nich jest wiele inwestycji zapisanych w wieloletnim planie inwestycyjnym miasta na lata 2010-2013. Chodzi m.in. o budowę nowego mostu, trasy średnicowej, staromostowej czy połączenia z autostradą A1, a także realizację projektów BiT City czy rozwój sieci tramwajowej. Priorytetem są też inwestycje oraz remonty drogowe, budowa nowych ścieżek rowerowych i oświetlenia, a także realizacja dużych projektów m.in. sali koncertowej, hali widowiskowo-sportowej czy centrum nowoczesności. Koalicjanci chcą uzbroić tereny na JAR-ze oraz Abisynii, a następnie je sprzedać.

Powstanie czwarty żłobek

- Zamierzamy utworzyć 300 nowych miejsc w przedszkolach i czwarty żłobek w Toruniu - zapowiada Zaleski.

W tej kadencji mają ruszyć prace nad projektami współfinansowanymi z funduszy europejskich z budżetu unijnego na lata 2014-2020. Część przedsięwzięć może być realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego np. obiekty rekreacyjne.

- Zwrócimy uwagę, by przedsiębiorcom było coraz lepiej - mówi Zaleski. - Chcemy usprawnić proces uzyskiwanie decyzji administracyjnych. Uporządkować sferę usług publicznych związanych z transportem publicznych, sferą sportu, a także ładem i porządkiem w Toruniu.

Chodzi kolejno o Miejski Zakład Komunikacji, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz straż miejską. Zmiany w tych instytucjach były jednym ze sztandarowych haseł wyborczych działaczy PiS. - Przyjrzymy się też Toruńskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego oraz Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej, które według nas mogłoby lepiej zarządzać swoimi lokalami - zaznacza Jacek Kowalski, szef klubu PiS. - Bierzemy pod uwagę przekształcenie MZK w spółkę.

Zmiany personalne? PiS ma już dwóch wiceprezydentów: Ludwika Szubę i Zbigniewa Rasielewskiego. Kolejne fotele? - Mamy wielu inteligentnych i wykształconych osób do zarządzania miastem - odpowiada Kowalski.

Koalicjanci będą się spotykać co trzy miesiące na konsultacjach i rozmawiać o projektach uchwał. Na początek zajmą się zmianami w MZK. Umowa przewiduje rozpoczęcie prac nad strategią rozwoju sięgającą do 2033 r., kiedy przypada 800. rocznica lokacji Torunia. Główne cele to m.in. budowa mostu zachodniego, obwodnicy skomunikowanej z autostradą A1, utworzenie zespołu metropolitalnego z Bydgoszczą lub innymi ośrodkami, pozyskanie wojskowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe - między ul. Andersa a trasą S-10. Toruń ma również zintensyfikować kontakty międzynarodowe i promocję w Europie , a także stać się ośrodkiem kongresowo-festiwalowym.

PiS ramię w ramię z SLD

Wczoraj, już nie przed kamerami, podpisy pod umową mieli złożyć też radni SLD. Dlaczego? PiS i SLD niechętnie mówią o współpracy, a ich działacze starają się publicznie nie pokazywać razem. - Udało nam się wywalczyć zapisy, które są kompromisowe i zadowalają wszystkie strony - mówi Tomasz Kruszyński, radny SLD. - Wynikają one z programów trzech ugrupowań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska