Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Przedsiębiorczość? Tutaj naprawdę jej się uczymy

(km)
Fot. Anna Wojciulewicz
- To uczelnia, która potrafi dostosować się do rynku pracy - mówi Błażej Wrzosek, student Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. "Bankowa" w rankingu "Wprost" i "Dlaczego?" jest liderem wśród niepaństwowych uczelni w regionie.

www.pomorska.pl/torun

Więcej informacji z Torunia na stronie www.pomorska.pl/torun

Błażej Wrzosek, jest szefem samorządu studenckiego w WSB. Mówi: - Wybrałem "Bankową", ponieważ tylko ona w całym województwie oferowała logistykę w biznesie. A to mnie interesowało. Od tego czasu minęły trzy lata, więc mogę pokusić się o ocenę. WSB spełniła zarówno moje oczekiwania, jak i wymagania. Przede wszystkim dostosowuje się do zmieniającej się sytuacji na rynku pracy. A to dziś bardzo ważne.

Wojtek Lisik studiuje tu europeistykę. - To kierunek, który jest też na UMK, ale w "Bankowej" program studiów wydał mi się atrakcyjniejszy - wyjaśnia. Wierzy, że po WSB będzie mógł rozwijać się w satysfakcjonującej go pracy.

Dariusz Chłopecki - także student "Bankowej", już jest zaangażowany w rodzinny biznes.
- Zajmujemy się sprzedażą maszyn i urządzeń po całej Europie - opowiada. - Dlatego ciekawiło mnie zarządzenie firmą. Studia pomagają mi w pracy, zwłaszcza w zarządzaniu personelem i w rachunkowości. Gdy mam problemy, to mogę o nich porozmawiać z wykładowcami.

Studenci nie patrzą jednak na swoją szkołę bezkrytycznie. - Poprawy wymagałaby obsługa studentów. Po pierwsze w dziekanacie, a po drugie przez internet, gdzie nie zawsze można znaleźć aktualne informacje.

Rektor szkoły prof. Jan Głuchowski cieszy się z pozycji lidera w rankingu, ale dodaje: - Nie zamierzam porównywać się z UMK.
Mówi, że na sukces trzeba ciężko zapracować, tym bardziej że w Polsce jest kilkaset szkół wyższych, więc studenci mają w czym wybierać.

"Bankowa" właśnie się rozbudowuje. Inwestycja przy ul. Dekerta warta jest ok. 17 mln zł. - 15 lipca dostaniemy klucze do ręki i zaczniemy wstawiać meble. Od października naukę rozpoczniemy w nowych murach - mówi rektor. - Teraz wynajmowanie tysięcy metrów powierzchni kosztuje nas milion zł rocznie. Uznaliśmy więc, że lepiej postawić własny obiekt niż płacić tak duże pieniądze za wynajem.
WSB jednak całkowicie z tego nie zrezygnuje. Sale potrzebne będą dla studentów studiów podyplomowych.
- Mamy ich aż 1200 na ponad 20 specjalnościach. Renoma pociąga za sobą wzrost liczby zainteresowanych - dodaje rektor.

Od nowego roku akademickiego "Bankowa" poprowadzi cztery kierunki studiów licencjackich. Nowością jest turystyka i rekreacja dofinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego. Od 2006 r. na finansach można też uzyskać stopień magistra.

Przy "Bankowej" działa również jeden z najlepszych w kraju Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Co roku powstaje w nich kilkadziesiąt nowych firm. Młodzi biznesmeni otrzymują tu m.in. pomoc prawną i księgową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska