Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Sezon na zatrucia pokarmowe. Jak nie dać się chorobie?

(MJ)
Podstawą jest staranne i częste mycie rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków, po dotykaniu pieniędzy.
Podstawą jest staranne i częste mycie rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków, po dotykaniu pieniędzy. sxc.hu
Rozmowa z Hanną Wolską, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarny w Toruniu.
Hanna Wolska: - Latem prowadzimy wzmożone kontrole.
Hanna Wolska: - Latem prowadzimy wzmożone kontrole. Lech Kamiński

Hanna Wolska: - Latem prowadzimy wzmożone kontrole.
(fot. Lech Kamiński)

- Latem wzrasta ryzyko zatruć pokarmowych. Jak się przed nimi uchronić?
- Ryzyko wzrasta, ponieważ w ciepłej porze roku drobnoustroje rozwijają się szybciej. Warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą zminimalizować ryzyko zakażenia. Podstawą jest staranne i częste mycie rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków, po dotykaniu pieniędzy. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku jajek. Nie powinno się jeść ich na surowo. Jajka przed użyciem trzeba umyć pod bieżącą wodą i sparzyć przez ok. 8-10 sekund. Jajka powinny być przechowywane w lodówce w wydzielonym miejscu, by nie stykały się z innymi produktami. Pamiętajmy o konieczności trzymania potraw z majonezem, ciast z kremem w lodówce. Kardynalnym błędem jest powtórne zamrażanie raz rozmrożonej żywności.

- Jakich produktów unikać?
- Przede wszystkim jaj, mięsa i mleka. Nie powinno się kupować produktów łatwo psujących się spoza urządzenia chłodniczego. Mrożonki zawsze kupujmy na końcu, aby czas od zakupu do powrotu do domu i umieszczenia w zamrażarce był jak najkrótszy. Zawsze należy sprawdzić, czy zawartość torebki łatwo przesypuje się wewnątrz - zbrylenie świadczy o przerwaniu łańcucha chłodniczego. W przypadku lodów dowodem powtórnego ich zamrażania jest zdeformowanie opakowania. Najwięcej zatruć pokarmowych powodują nieświeże wyroby cukiernicze z dodatkiem kremów, lody, garmażeryjne sałatki jarzynowe z majonezem oraz potrawy z jaj, mięsa, ryb, ich przetwory i konserwy. A najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych w Polsce są bakterie salmonelli oraz rotawirusy.

- Jesteśmy na zakupach. Kiedy powinna nam się włączyć lampka alarmowa?
- Zawsze zwracamy uwagę na porządek w sklepie, na czystość urządzeń oraz na schludność personelu. Nie pozwalajmy, by żywność podawano brudnymi rękoma. Ważna jest rozdzielna sprzedaż artykułów przeznaczonych do bezpośredniego spożycia (np. wędlin, pieczywa, serów) i artykułów, poddawanych obróbce termicznej lub mytych przed spożyciem (mięsa, warzyw, owoców). Przy zakupie mięsa i wędlin należy zwrócić uwagę na barwę i na zapach. Świeże owoce i warzywa mają jędrną konsystencję, żywe kolory, nie mają uszkodzeń mechanicznych.

- Państwowa Inspekcja Sanitarna kontroluje sprzedawców żywności?
-Latem zawsze prowadzimy wzmożony nadzór sanitarny, zwłaszcza nad obiektami sezonowymi, m.in. na terenie kąpielisk i ośrodków wypoczynkowych, punktami małej gastronomii, sklepami z artykułami żywnościowymi łatwo ulegającymi zepsuciu, targowiskami i automatami lodowymi. W tym czasie kontrole częściej niż zwykle przeprowadzane są popołudniami oraz w dni wolne od pracy. Wzrasta również liczba kontroli interwencyjnych, po sygnałach konsumentów.

- Jakie są główne grzechy sprzedawców i restauratorów?
- Najczęściej stwierdzane podczas kontroli nieprawidłowości to zły stan sanitarno-higieniczny pomieszczeń, urządzeń i sprzętu, złe warunki przechowywania produktów łatwo psujących się, brak higieny sprzedaży bądź produkcji, brak bieżących zapisów w dokumentacji GHP (system dobrych praktyk higienicznych), brak zabezpieczenia obiektu przed dostępem szkodników. System GHP obliguje wszystkich przedsiębiorców działających w sektorze spożywczym do monitoringu temperatur w urządzeniach chłodniczych oraz przestrzegania tzw. "łańcucha chłodniczego". Artykuły spożywcze łatwo ulegające zepsuciu powinny być produkowane, przewożone, składowane i wystawiane na sprzedaż w warunkach zapewniających niską temperaturę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska