Choć dopiero jutro oficjalne rozpoczęcie festiwalu, już wczoraj mogliśmy odczuć przedsmak tego, co czeka na nas w tym tygodniu. Rozpoczął się Tydzień Kultury Żydowskiej.
Koszerne dania na początek
Wydarzenie zapoczątowała wspólna eucharystia w kościele franciszkanów na Podgórzu. To właśnie tam, w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej, odbywają się wszystkie wydarzenia związane z festiwalem. Wczoraj mieliśmy też okazję do skosztowania koszernych potraw. W menu pojawiły się: sałatka z miodem, bruszetta z wątróbką, bigos z masłem czy wołowina Haisin. Takie rarytasy przyciągnęły setki torunian. - Rzadko kiedy mam możliwość skosztowania takich dań, a zapowiedzi degustacji wydawały się być kuszące - wyznaje Robert Gęgrzyński, który do WSFH przyjechał aż z Rubinkowa. - Wołowina: palce lizać!
Po części kulinarnej gości czekały filmowe doznania. Na niedzielne projekcje przygotowano dwa obrazy. Widzowie obejrzeli animowany film "Czarodziejka" oraz fabularny "Przyjaciółki". To jednak dopiero początek zaplanowanych projekcji.
- Większość naszych propozycji ukazuje dzisiejszy Izrael, to są bardzo różne obrazy, które jednak układają się w dość spójną całość - przekonuje Wojciech Zachariasz, bibliotekarz w WSFH i student II roku.
Do wyboru aż 23 filmy
O tym, że warto wybrać się na kino izraelskie może świadczyć to, że wszystkie filmy przykuły uwagę jurorów i widzów tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.
Dziś od godz. 18 obejrzymy dwa dokumenty "Bałuckie getto" oraz "Zabójczy honor". Pierwszy z nich opowiada o losach czeskich Żydów przesiedlonych w czasie wojny na teren łódzkiego getta. Drugi dokumentuje liczne morderstwa młodych kobiet w izraelskim mieście Ramla. W programie są także filmy fabularne, m.in Tobruk, Gefilte fisz, Ja i to żydowskie coś, Cyrk rodziny Pauwels. Oprócz tego przygotowano kilka wykładów poruszających tematykę żydowskiej historii, ale także współczesne problemy tej kultury.
- Muszę przyznać, że moja wiedza na temat Izraela i Żydów jest znikoma, ale ich kultura jest na tyle fascynująca, że nie można przegapić okazji, by dowiedzieć się o niej czegoś więcej - uważa studentka Karolina Lewandowska. - Czekam jednak na wtorkowe popołudnie, bo to będzie chyba najciekawszy dzień festiwalu.
Właśnie w ten dzień nastąpi oficjalne rozpoczęcie Tygodnia Kultury Żydowskiej. Na uroczystość ma przyjechać ambasador Izraela w Polsce. Spotka się m.in. ze studentami toruńskiej uczelni.
Podczas festiwalu odbędzie się też kilka warsztatów dla dzieci. Najmłodsi poznają kilka ciekawostek na temat tworzenia w duchu kultury żydowskiej. - Te i inne wydarzenia mają pomóc w przełamywaniu barier między naszymi kulturami - mówi ojciec Florencjan Piotr Szymański, wicerektor i dziekan WSFH.
Program festiwalu można znaleźć na stronach internetowych Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej.
Czytaj e-wydanie »