Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. W czasie remontu po starym moście pojadą tylko pojazdy służb i MZK

SZS
Graf. Urząd Miasta Torunia
W drugim kwartale tego roku powinna się rozpocząć przebudowa mostu im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu. Chcą się tego podjąć trzy firmy, drogowcy nadal analizują złożone przez nie oferty.

Wiadomo, że przez kilka miesięcy przeprawa będzie dostępna jedynie dla pieszych, rowerzystów i służb ratunkowych. Będą z niej mogły również korzystać kursujące wahadłowo autobusy komunikacji miejskiej.

Szczegóły organizacji ruchu w mieście podczas remontu mostu, przedstawił na spotkaniu z mieszkańcami Stawek dyrektor Marcin Kowallek z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Most dla komunikacji i taxi

Czasowa organizacja ruchu zakłada, że drogowcy zajmą najpierw jeden pas ruchu, pozostawiając kierowcom dwa pozostałe. Wszystkie pojazdy będą mogły kursować w obie strony.

Podczas kolejnego etapu zostanie zamknięta połowa przeprawy, korzystać z niej będą mogły tylko pojazdy służb ratunkowych oraz kursujące wahadłowo autobusy miejskie. Kilka razy zdarzy się, że most zostanie zamknięty całkowicie, stanie się tak m.in. wtedy, gdy drogowcy będą kładli asfalt, nie można tego zrobić etapami.

- Przez cały czas trwania przebudowy zakładamy, że uda się zachować komunikację pieszą i rowerową, co najmniej po jednym ciągu komunikacyjnym - mówi Marcin Kowallek.

Zgodnie z planem z dwóch pasów będzie można korzystać od kwietnia do czerwca-lipca. Od lipca do grudnia most będzie niedostępny dla pojazdów indywidualnych.

- Po moście będzie się poruszała tylko komunikacja zbiorowa oraz służby ratunkowe. Uzgodniliśmy także, że w godzinach nocnych dopuścimy ruch taksówek - dodaje szef Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Jak będą wyglądały objazdy?

Ruch tranzytowy zostanie skierowany na autostradę, w każdym razie na głównych trasach, jeszcze przed rogatkami pojawią się informacje o prowadzonych w Toruniu pracach z sugestią, aby kierowcy skorzystali z objazdu autostradą.

Ruch miejski z dróg wojewódzkich ma być skierowany ulicą Andersa, Łódzką do ronda Pileckiego, mostem gen. Zawackiej, następnie ulicą Żółkiewskiego, Kościuszki do Grudziądzkiej, dalej do średnicówki i następnie przez Szosę Chełmińską do ulicy Bema i na plac Hoffmanna.

Podczas remontu płyty mostu, czyli do grudnia, kierowcy, głównie z Podgórza i Bydgoskiego Przedmieścia, będą mogli skorzystać z mostu tymczasowego ustawionego na przedłużeniu ulicy Przybyszewskiego. Będzie to przeprawa wyłącznie dla aut do 3,5 półtony, które będą mogły poruszać się po niej z maksymalną prędkością 30 km/h. Dojazd z lewego brzegu zostanie wytyczony od placu Armii Krajowej - ulica Nieszawską do ulicy Zagrodowej, dalej do ulicy Przy Grobli. Po drugiej stronie ulicą Przybyszewskiego kierowcy dojadą do Bydgoskiej. Tu pojawią się bardzo istotne zmiany.

- Nie będzie można zjechać z ulicy Przybyszewskiego w prawo w ulicę Bydgoską, ten zjazd zostanie zamknięty - mówi Marcin Kowallek. - Przewidujemy też brak możliwości wjazdu w ulicę Reja.

Sygnalizacja dla korekty

Innymi słowy, ruch z mostu i na most tymczasowy, będzie kierowany Szosą Bydgoską i przez fragment ulicy Bydgoskiej, która w tym miejscu będzie dwukierunkowa. Na przejazdach tramwajowych ma się pojawić sygnalizacja świetlna wzbudzana przez tramwaj.

Poza tym, w sześciu punktach miasta, drogowcy mają zamiar skorygować organizację ruchu.

- Plac Daszyńskiego jest newralgicznym punktem miasta, gdzie już teraz w godzinach szczytu mamy korki związane z wjazdem na most i ze zjazdem z niego - tłumaczy dyrektor. - W związku z tym planujemy korektę sygnalizacji świetlnej. Dla poprawy przepustowości tego mostu wprowadzimy dwa pasy od strony Rubinkowa do lewoskrętu na most. Dwa pasy do skrętu wyznaczymy również po stronie zachodniej.

Zniknie tu zielona strzałka, skrajny lewy pas, który teraz służy do skręcania na lewo, będzie służył do jazdy na wprost.

Drogowcy będą obserwowali ruch i w zależności od potrzeb, mają korygować program sygnalizacji świetlnych w osi ulicy Łódzkiej i Andersa, na placu Skarbka, na skrzyżowaniu ulic Targowej i Lubickiej oraz Skłodowskiej-Curie ze Wschodnią i Wschodniej z Rydygiera.

Pociągiem przez Wisłę?

W najbardziej newralgicznych miesiącach remontu mostu zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa. Połączy ona ulicę Odrodzenia, al. Solidarności, pl. Rapackiego, pl. Armii Krajowej, ul. Hallera, 63. pułku piechoty, Andersa, Drzymały i ul. Poznańską do pl. Armii Krajowej.

Urzędnicy prowadzą także rozmowy z przewoźnikami kolejowymi obsługującymi połączenia lokalne, aby posiadaczom biletów miesięcznych umożliwić przejazd pociągiem. W tej chwili w ciągu dnia, między dworcami Toruń Główny i Toruń Wschodni kursuje ok. 30 pociągów lokalnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska