Do jednego z mieszkań na toruńskiej Skarpie wpadł nietoperz. Informację o niespodziewanym gościu odebrał dyżurny straży miejskiej. Wysłał na ulicę Teligi Eko-patrol.
- Strażnik z Eko-patrolu znalazł pod kanapą wystraszonego nietoperza. Zwierzę zostało odłowione, następnie przewiezione i wypuszczone do środowiska naturalnego - opisuje Jarosław Paralusz, rzecznik SM w Toruniu.
Może i nietoperze nie wyglądają najsympatyczniej, ale są niegroźne dla człowieka. Ba, kiedy w drodze na strych, do piwnicy lub do szczeliny w budynku zabłądzą, są tak przerażone, jak i domownicy. Potrafią ugryźć wyłącznie wówczas, gdy ktoś próbuje je na siłę złapać.

Sprawdź też: Łabędź cierpiał. Był owinięty żyłką wędkarską
Nie wszędzie nietoperze kojarza się z demonicznymi mocami, diabłami i czarownicami. Według Chińczyków, symbolizują powodzenie (fu). Ba, starożytni Grecy byli przekonani, że odpędzają nieszczęścia.
Co ciekawe, nietoperze postrzegają świat przez echolokację. Czyli? Emitują odgłosy na niezwykle wysokich częstotliwościach, następnie nasłuchują ich echa. Analizując owe dźwięki, są w stanie nawet polować na swój przysmak - komary. Ba, jeden gacek - w ciągu nocy - może pochłonąć ich nawet 3000.

Na świecie jest około 1100 gatunków nietoperzy. Najwięcej - w tropikach. Jeśli chodzi o polskie, są niewielkie. Najmniejszy karlik malutki mierzy 3-4 cm, rozpiętość jego skrzydeł sięga 15 cm. Największy to borowiec olbrzymi , którzy waży około 30 g, rozpiętość skrzydeł dochodzi do 35-40 cm.
Park Narodowy Bory Tucholskie uczula, większość spotykanych w naszym kraju nietoperzy to gatunki rzadkie i często zagrożone wyginięciem. Ich liczebność stale się zmniejsza.
Źródła: SM w Toruniu, pnbt.com.pl
