- Skontrolowany odcinek obejmował budki wiszące na trasie od mostka Jadwigi do Tamy Brodzkiej. Celem kontroli było stwierdzenie stopnia zasiedlenia przez ptaki, jak i nietoperze - mówi Tomasz Królak, działacz Broseko.
W prawie 150 budkach ekolodzy stwierdzili łącznie 27 nietoperzy, przedstawicieli czterech gatunków: gacka brunatnego, nocka Natterera, karlika większego i karlika drobnego.
Wielką niespodzianką dla przyrodników było znalezienie trzech osobników karlika drobnego - samca i dwóch samic. Gatunek ten został po raz pierwszy zaobserwowany w Brodnickim Parku Krajobrazowym.
- Karlik drobny jest najmniejszym gatunkiem wśród nietoperzy występujących nie tylko w Polsce ale i w Europie (waży do 9 gramów a rozpiętości skrzydeł nie przekracza u niego 23 cm) i każde stwierdzenie tego gatunku w naszej części kraju wymaga zgłoszenia do Chiropterologicznej Komisji Faunistycznej. Jak wszystkie nietoperze prowadzi bardzo skryty tryb życia i trudno go zobaczyć w ciągu dnia. Tak jak pozostałe gatunki karlików czy też ich "kuzynów" borowców - na zimę, podobnie jak ptaki, odlatuje na południe kontynentu z którego wraca dopiero wiosną - informuje Tomasz Królak.
O wynikach kontroli poinformowano Nadleśnictwo Brodnica oraz Zakład Zoologii Kręgowców UMK w Toruniu, który w przeszłości prowadził podobną akcję.
Ekolodzy martwią się o stan kontrolowanych budek. - Niektóre z nich wiszą już ponad dziesięć lat i są zniszczone nie tylko przez czas i pogodę, ale również przez dzięcioły. Dostaliśmy jednak zapewnienie od nadleśniczego, Henryka Kapusty, że będą dowieszane nowe budki, również przeznaczone wyłącznie dla nietoperzy, z otworem wlotowym zlokalizowanym u dołu - mówi Tomasz Królak.