Swoje propozycje można było zgłosić na zorganizowanym przez władze miasta 15 września spotkaniu konsultacyjnym albo przesłać je - do końca zeszłego miesiąca - pocztą tradycyjną lub elektroniczną. W spotkaniu wzięło udział około stu osób, głównie mieszkańców nowego osiedla. Nieco więcej torunian, z różnych dzielnic, przysłało maile z propozycjami.
Zobacz także: Tym jeżdżą toruńscy prezesi i dyrektorzy [ZDJĘCIA]
Ze wstępnych podsumowań wynika, że najwięcej zwolenników ma usankcjonowanie zwyczajowej nazwy JAR (lub Jar). To od jednostki armii radzieckiej, która stacjonowała tu bez mała pół wieku. Przypomnimy, za „Zarysem dziejów osiedla” autorstwa Mateusza Superczyńskiego z Archiwum Państwowego w Toruniu, że na mapach z XIX i początku XX wieku, obejmujących dzisiejsze Wrzosy i JAR, można znaleźć osady Milhaud (od niemieckiego Muehlhof, czyli Młyńska Góra), Dreiangel (w swobodnym tłumaczeniu - Trzy Wędki) i Fuchsschwanz (Lisi Ogon).
Zwiedzanie budowy szpitala na Bielanach [NOWE ZDJĘCIA]
W XIX wieku w pobliżu Prusacy pobudowali jeden z fortów Twierdzy Toruń, zwany dzisiaj Fortem Chodkiewicza. Na terenie dzisiejszego osiedla istniała też fabryka amunicji, potem przekształconą na składnicę. W czasach II Rzeczpospolitej działało w pobliżu też zapasowe lotnisko wojskowe. W czasie II wojny światowej te wojskowe obiekty przejęli Niemcy, a w 1945 wojsko radzieckie, które stacjonowało tu do 1991 roku i którego obecność dała początek zwyczajowej nazwie tego fragmentu miasta.
Zobacz także: Prof. Andrzej K., fizyk UMK, był TW "Andrzejem"? Ruszy proces lustracyjny
Wszystkie propozycje nazwy zostaną przedstawione w raporcie końcowym z konsultacji. Rozpatrzy je Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Kultury i Promocji Rady Miasta Torunia. Wspierana przez ekspertów (znawców lokalnej historii i specjalistów od nazewnictwa osiedli i ulic) sporządzi krótką listę nazw możliwych do przyjęcia. Ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta.
14 propozycji nazwy dla osiedla JAR [LISTA]
NowosciTorun