Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńscy przedsiębiorcy odetchną. Ulgi podatkowe zostają

Lech Kamiński
Mniejsze podatki mogą płacić firmy, które po raz pierwszy prowadzą działalność w danym lokalu na Starówce
Mniejsze podatki mogą płacić firmy, które po raz pierwszy prowadzą działalność w danym lokalu na Starówce Lech Kamiński
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Okres obowiązywania uchwał w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości został wydłużony do końca 2017 r.

Dotychczasowe przepisy były bowiem ważne do końca czerwca. Do kogo są skierowane ulgi? Ze zwolnień mogą korzystać podatnicy realizujący nowe inwestycje lub tworzący nowe miejsca pracy, prowadzący działalność w nieruchomościach na Starówce oraz w branżach chronionych, zanikających i preferowanych.

Z pięcioletniej ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy realizujący inwestycje np. nowe budynki. Zwolnione od podatku będą grunty, na których rozpoczęto inwestycję po 2014 r. i obiekty. W przypadku gruntów ulgi będą obowiązywać w następnym miesiącu po miesiącu, w którym został złożony wniosek, a w przypadku obiektów - od 1 stycznia, po roku, w którym budowa została ukończona. Trzeba ją zrealizować w trzy lata od zgłoszenia zamiaru skorzystania z ulgi.

Czytaj także: W Toruniu będą nowe biurowce. A inwestorzy?

Podatnicy tworzący nowe miejsca pracy ze zwolnienia z podatku będą korzystać dwa lata. Jego wielkość jest uzależniona od wielkości firmy. Jeżeli przekroczy 100 miejsc pracy, ulga będzie obowiązywać nawet trzy lata, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Korzystający z tej ulgi muszą jednak spełnić kilka warunków. Powinni m.in. złożyć do miasta wniosek o zwolnienie od podatku od nieruchomości przed przyjęciem nowych pracowników. Następnie muszą utworzyć nowe miejsca pracy w ciągu trzech miesięcy od powiadomienia urzędu, podpisać z tymi osobami umowy o pracę na pełen etat i utrzymać miejsca pracy i zwiększony stan zatrudnienia przez okres, w którym przysługuje zwolnienie. A co ważne, powinni ponieść koszty dwuletniego utworzenia nowych miejsc pracy (wynagrodzeń i składek) wyższe niż otrzymana pomoc.

Ze zwolnień wprowadzonych w ub.r. nadal będą korzystać staromiejscy przedsiębiorcy z 39 branż chronionych, zanikających i preferowanych obejmujących np. szewstwo, krawiectwo, ślusarstwo, tapicerstwo, witrażownictwo czy garncarstwo. Mniejsze podatki mogą płacić firmy, które po raz pierwszy prowadzą działalność w danym lokalu na Starówce. W przypadku tych dwóch programów został wydłużony termin składania wniosków o ulgę - z dwóch tygodni do trzech miesięcy od zajęcia nieruchomości na działalność gospodarczą. - Ze zwolnień od podatku od nieruchomości w latach 2010-2014 skorzystały 23 podmioty - mówi Aleksandra Iżycka, rzecznik prezydenta Torunia. Łącznie wyniosły one w tym okresie 7,8 mln zł, z czego 3,8 mln zł za utworzenie nowych miejsc pracy. W latach 2011-2014 utworzono 289 nowych miejsc pracy. Udało się utrzymać 86 stanowisk.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska