Dotychczasowe przepisy były bowiem ważne do końca czerwca. Do kogo są skierowane ulgi? Ze zwolnień mogą korzystać podatnicy realizujący nowe inwestycje lub tworzący nowe miejsca pracy, prowadzący działalność w nieruchomościach na Starówce oraz w branżach chronionych, zanikających i preferowanych.
Z pięcioletniej ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy realizujący inwestycje np. nowe budynki. Zwolnione od podatku będą grunty, na których rozpoczęto inwestycję po 2014 r. i obiekty. W przypadku gruntów ulgi będą obowiązywać w następnym miesiącu po miesiącu, w którym został złożony wniosek, a w przypadku obiektów - od 1 stycznia, po roku, w którym budowa została ukończona. Trzeba ją zrealizować w trzy lata od zgłoszenia zamiaru skorzystania z ulgi.
Czytaj także: W Toruniu będą nowe biurowce. A inwestorzy?
Podatnicy tworzący nowe miejsca pracy ze zwolnienia z podatku będą korzystać dwa lata. Jego wielkość jest uzależniona od wielkości firmy. Jeżeli przekroczy 100 miejsc pracy, ulga będzie obowiązywać nawet trzy lata, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Korzystający z tej ulgi muszą jednak spełnić kilka warunków. Powinni m.in. złożyć do miasta wniosek o zwolnienie od podatku od nieruchomości przed przyjęciem nowych pracowników. Następnie muszą utworzyć nowe miejsca pracy w ciągu trzech miesięcy od powiadomienia urzędu, podpisać z tymi osobami umowy o pracę na pełen etat i utrzymać miejsca pracy i zwiększony stan zatrudnienia przez okres, w którym przysługuje zwolnienie. A co ważne, powinni ponieść koszty dwuletniego utworzenia nowych miejsc pracy (wynagrodzeń i składek) wyższe niż otrzymana pomoc.
Ze zwolnień wprowadzonych w ub.r. nadal będą korzystać staromiejscy przedsiębiorcy z 39 branż chronionych, zanikających i preferowanych obejmujących np. szewstwo, krawiectwo, ślusarstwo, tapicerstwo, witrażownictwo czy garncarstwo. Mniejsze podatki mogą płacić firmy, które po raz pierwszy prowadzą działalność w danym lokalu na Starówce. W przypadku tych dwóch programów został wydłużony termin składania wniosków o ulgę - z dwóch tygodni do trzech miesięcy od zajęcia nieruchomości na działalność gospodarczą. - Ze zwolnień od podatku od nieruchomości w latach 2010-2014 skorzystały 23 podmioty - mówi Aleksandra Iżycka, rzecznik prezydenta Torunia. Łącznie wyniosły one w tym okresie 7,8 mln zł, z czego 3,8 mln zł za utworzenie nowych miejsc pracy. W latach 2011-2014 utworzono 289 nowych miejsc pracy. Udało się utrzymać 86 stanowisk.
Czytaj e-wydanie »