Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruński deptak tonie w błocie

(WG)
fot. Lech Kamiński
Ciężki sprzęt, hałas, błoto i kałuże - to nie są sceny z filmu wojennego, ale obrazki, na jakie jesteśmy skazani na reprezentacyjnym deptaku Starówki.

Dwa lata temu ul. Szeroka zdobyła 11. miejsce w rankingu najbardziej ekskluzywnych polskich ulic tygodnika "Wprost". Uplasowała się m.in. przed krakowskim Rynkiem, ul. Świętojańską w Gdyni czy Piotrkowską w Łodzi. W tej chwili mogłaby z powodzeniem startować w kategorii "najbrzydszy trakt".
- Z każdym dniem jest coraz gorzej - skarży się pan Zbigniew, którego wczoraj spotkaliśmy na deptaku.

- Nie widać postępów w pracach. Nie da się tędy przejść bez zabrudzenia butów i spodni. To już drugi remont deptaka w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Mam nadzieję, że tym razem nie będzie fuszerki.

- Niech drogowcy w końcu wezmą się do roboty - denerwuje się Elżbieta Dąbrowska. - To skandal, że dla pieszych zostawili tylko skrawek chodnika. Żeby wejść do niektórych sklepów, trzeba najpierw przeprawić się przez błoto, a później pokonać drewniane podesty.

Podesty do sklepów

Obecnie rozgrzebany jest ok. 300-metrowy fragment deptaka od Rynku Staromiejskiego do Wielkich Garbar. Między Rynkiem Staromiejskim a ul. Łazienną są ułożone tylko chodniki. Najgorzej jest jednak na dalszym odcinku - między Łazienną a Wielkimi Garbarami. Drogowcy na środkowym pasie ułożyli już podbudowę.

- Rozbieramy też północną stronę chodnika między Szczytną a Mostową - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik MZD. - Piesi będą mieć do dyspozycji chodnik ułożony po południowej stronie. Od Mostowej do Przedzamcza trwają prace związane z kanalizacją deszczową.

W ubiegłym tygodniu MZD ustaliło nowy terminarz prac z ich wykonawcą - Przedsiębiorstwem Budowy Dróg Bielczyny. Pierwotnie przebudowa traktu, która
ruszyła w październiku ub.r., miała być podzielona na trzy etapy, które miały być realizowane po kolei: od Rynku Staromiejskiego do Szczytnej (do grudnia ub.r.), od Szczytnej do Strumykowej (do maja br.) i od Strumykowej do Rynku Nowomiejskiego (do grudnia br.). Plany pokrzyżowała m.in. grudniowa przerwa w robotach, o którą wystąpili handlowcy z ul. Szerokiej, a także niskie temperatury, które nie pozwalają na układanie nowej nawierzchni.

Zgodnie z nowym harmonogramem odcinek od Rynku Staromiejskiego do Szczytnej ma być gotowy na początku kwietnia. Prace między Szczytną a Wielkimi Garbarami potrwają do końca czerwca, a między Wielkimi Garbarami a Rynkiem Nowomiejskim do 31 września br.

Ułożą czerwoną kostkę

Jak będzie się prezentować trakt po remoncie? Pośrodku ulicy zobaczymy czerwoną kostkę granitową, a po bokach szare płyty. Pojawią się tam też lampy nawiązujące do oświetlenia z ub. wieku. Modernizacja deptaka pochłonie 8,7 mln zł. Część środków będzie pochodzić z projektu "Toruń - Hanza nad Wisłą" finansowanego z programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska