Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńskie centra handlowe skurczą się przez kryzys

Wojciech Giedrys
Kryzys dotknie centra handlowe. Inwestorzy ograniczają swoje projekty: Irlandzka Grupa Inwestycyjna rezygnuje z powierzchni biurowych, a Plaza Centers z multipleksu.

Plaza Centers (PC) ujawniła swoje plany zaraz po tym, jak kupiła od miasta za 60,3 mln zł teren pod starym stadionem żużlowym przy ul. Broniewskiego. Dwa miesiące później Irlandzka Grupa Inwestycyjna (IGI) zaprezentowała makietę swojego kompleksu, jaki ma wyrosnąć w miejscu Uniwersamu i sąsiednich działkach przy Szosie Chełmińskiej i ul. Gałczyńskiego. Choć zamierzenia obu inwestorów znamy już od ponad dwóch lat, mury obiektów wciąż nie rosną.

Powodów jest kilka: PC do końca marca br. - zgodnie z umową podpisaną z magistratem - czekała na odbiór terenu pod starą areną żużlowców, a IGI wystąpiła z wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania dla działki (został on uchwalony w lipcu ub.r.), a także wciąż prowadzi z władzami Torunia negocjacje dotyczące przebudowy dróg w pobliżu swojego kompleksu. Co gorsze, okazuje się, że firmy - najpewniej w związku kryzysem gospodarczym - ograniczą swoje inwestycje.

Kino pod znakiem zapytania

W kompleksie Toruń Plaza nie znajdzie się pierwotnie planowany multipleks. Nie ma go w projekcie budowlanym obiektu. Został on już uzgodniony z magistratem, który 5 marca br. wydał pozwolenie na budowę centrum handlowo-rozrywkowego.

- Obiekt będzie się dość zasadniczo różnił od wcześniejszych zapowiedzi inwestora - mówi Adam Popielewski, architekt miasta. - Firma zrezygnowała z wielosalowego kina, twierdząc, że zrealizuje je, ale w późniejszym okresie, w drugim etapie inwestycji. Sam projekt nie pokazuje jednak w całości obiektu np. podziału na poszczególne lokale. Odnoszę wrażenie, że inwestor ma nie tylko problem ze zdobyciem środków na tę inwestycję, ale również dzierżawców, którzy zagwarantują, że przedsięwzięcie będzie się spłacać. Na szczęście na razie nie została zubożona architektura zewnętrzna.

Od biura prasowego PC nie dowiedzieliśmy się jednak, czy kino powstanie w pierwszym etapie inwestycji. "Aktualnie prowadzimy rozmowy z potencjalnymi operatorami sieci kinowych (...) budowa wielosalowego kompleksu kinowego to dużo poważniejsza i droższa inwestycja niż otwarcie przestrzeni handlowej, takiej jak sklep czy perfumeria. Dlatego też negocjacje z tego rodzaju najemcami trwają dłużej" - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania. Budowa kompleksu ma ruszyć w br. PC nie podaje dokładnego terminu. Teraz trwają procedury przetargowe, które mają wyłonić generalnego wykonawcę. Spółka pod koniec ub. tygodnia odebrała teren od miasta. "Wszystkie prace nad realizacją projektu przebiegają zgodnie z planem" - zapewnia PC.

Irlandczykom się nie spieszy

Więcej niewiadomych jest w przypadku Nowego Centrum Torunia - tak Irlandczycy roboczo nazwali swój kompleks. Jak ustaliliśmy, z projektu zniknęły powierzchnie biurowe o wysokim standardzie. - Cały czas są jakieś obiektywne przyczyny, które odwlekają w czasie inwestycję - mówi Popielewski. - W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy widziałem kilka wersji tego projektu - każdy o innej estetyce. W ostatniej propozycji nie ma już forsowanej swego czasu części biurowej. Inwestor zrezygnował z niej, twierdząc, że w naszym mieście nie ma zapotrzebowania na takie powierzchnie.

Część biurowa, która miała zająć najwyższe kondygnacje obiektu, była jednym z powodów zmiany planu zagospodarowania. Inwestor wnioskował m.in. o podwyższenie zabudowy do 32 m. Procedura zajęła ok. 15 miesięcy. Mimo kilku prób nie udało nam się skontaktować z przedstawicielami IGI odpowiedzialnymi za tę inwestycję. Na początku tego tygodnia firma chciała przedstawić władzom Torunia koncepcję architektoniczną obiektu. Prezentacja została przesunięta.

Prawdopodobnie obie strony zajmą się najpierw uzgodnieniami w sprawie przebudowy dróg w pobliżu kompleksu. Ciągną się one już ponad rok. Chodzi m.in. o budowę odcinka trasy staromostowej.

Co znajdzie się w kompleksach?

Budowa Toruń Plaza pochłonie 100 mln euro. Obiekt ma być gotowy w I połowie 2011. Będzie liczyć 42 tys. m kw. powierzchni handlowo-usługowej. Firma podpisała umowy najmu na 36 proc. powierzchni obiektu. Znajdą się tam m.in. delikatesy Delima, sklepy H&M, KappAhl, Douglas i Venezia. Klienci będą mieć też do dyspozycji kawiarnie, restauracje, kompleks Fantasy Park z kręgielnią, klubem muzycznym oraz placem zabaw dla dzieci, a także parking na 1,2 tys. miejsc. Przy budowie kompleksu ma pracować ok. 1,5 tys. robotników, a pracę znajdzie w nim ok. 800 osób.

Według wcześniejszych zapowiedzi IGI wzniesienie Nowego Centrum Torunia ma kosztować ok. 450 mln zł. Kompleks miałaby liczyć ok. 50 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Zaplanowano tam m.in. market, galerię handlową, restauracje, kawiarnie oraz ok. 1,3 tys. postojów w dwupoziomowym garażu podziemnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska