Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńskie gimnazjum i liceum akademickie UMK najlepsze w regionie

Magdalena Janowska
fot. Lech Kamiński
Osiem liceów z naszego regionu znalazło się wśród stu najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Ranking przygotowały "Perspektywy" i "Rzeczpospolita".

Zestawienie opublikowano już po raz 11. O miejscu szkoły w klasyfikacji decyduje liczba finalistów i laureatów ogólnopolskich olimpiad zarejestrowanych w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Piąte miejsce w Polsce, a pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim zajął Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu. Szkoła od lat zajmuje wysoką lokatę w rankingu - tym razem awansowała o 5 miejsc. Adam Makowski, wicedyrektor placówki, nie kryje radości z tegorocznego wyniku: - Piąta pozycja to ogromny sukces, na który złożyło się wiele czynników.

Decydujący wpływ miała jednak ciężka praca uczniów i zaangażowanie nauczycieli. Nie bez znaczenia jest też współpraca z UMK, która stwarza nam możliwości, jakich nie mają uczniowie innych szkół.

Zdaniem Makowskiego modne w ostatnich latach rankingi nieco wypaczyły spojrzenie na szkołę. - Takie klasyfikacje nie są w pełni miarodajne - twierdzi wicedyrektor GiLA. - Jednak im lepiej wypada w nich szkoła, tym większe jest nią zainteresowanie.

Ogromny skok w tabeli odnotowało także I LO w Bydgoszczy. Szkoła awansowała aż o 59 pozycji!

Rywalizacja mobilizuje
- Systematycznie pniemy się w rankingu - mówi Jarosław Durszewicz, dyrektor "jedynki". - Jest to niewątpliwie zasługa wprowadzonego przez nas systemu pracy z uczniami zdolnymi. To dla nas wielki zaszczyt, że figurujemy tak wysoko w zestawieniu, ale nie chcemy być wyłącznie kuźnią olimpijczyków, tak jak niektóre szkoły ze ścisłej czołówki. Jesteśmy szkołą dla wszystkich.

Zadowolenia z lokaty zajętej przez toruńskie X LO, mimo spadku o trzy oczka, nie kryje dyrektor Andrzej Drozdowski. - Nasz wynik - trzeci w Toruniu i siódmy w województwie - świadczy o tym, że metody pracy, które stosujemy, przynoszą efekty.

Musimy jednak pamiętać, że jakość szkoły tworzy się przez lata. My mamy dopiero 17 lat, więc trudno nam się ścigać z IV LO, które ma 60-letnią tradycję. Ale byłbym nierozsądny, gdybym nie miał ambicji, aby dogonić "czwórkę". Taka rywalizacja mobilizuje.

Olimpiady to nie wszystko
Agnieszka Łysio, dyrektor bydgoskiego VI LO, które spadło w tym roku w rankingu aż o 55 miejsc, zwraca uwagę na bardzo wybiórczy charakter zestawienia. - W tworzeniu klasyfikacji bierze się pod uwagę wyłącznie udział uczniów w olimpiadach, których liczba w tym roku bardzo wzrosła - mówi Łysio. - Uczniów naszego liceum trudno namówić do udziału np. w Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu czy Misyjnej Olimpiadzie Znajomości Afryki. Mają jednak duże sukcesy w ogólnopolskich konkursach z konkretnych przedmiotów: j. polskiego, matematyki czy fizyki. Znakomite wyniki osiągają również podczas egzaminów zewnętrznych.

W najlepszej setce "Perspektyw" znalazły się także: I LO im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu (17. miejsce), IV LO im. T. Kościuszki w Toruniu (24. miejsce), I LO im. B. Chrobrego w Grudziądzu (78. miejsce) oraz II LO im. M. Konopnickiej w Inowrocławiu (95. miejsce).

W zestawieniu znalazły się 384 szkoły. Zwyciężyło niepokonane od pięciu lat XIII LO w Szczecinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska