https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Towarzysze! PRL zagości w grudziądzkim teatrze już od marca

(PA)
Marcin Łapiński z impresariatu artystycznego Centrum Kultury Teatr zaprasza na grę plenerową po Grudziądzu, której celem będzie odnalezienie miejsc związanych z PRL-em. Nagroda? 8 pojedyńczych karnetów na Grudziądzką Wiosnę Teatralną
Marcin Łapiński z impresariatu artystycznego Centrum Kultury Teatr zaprasza na grę plenerową po Grudziądzu, której celem będzie odnalezienie miejsc związanych z PRL-em. Nagroda? 8 pojedyńczych karnetów na Grudziądzką Wiosnę Teatralną Piotr Sawistowski
Aktorzy podczas kilku spektakli zabiorą nas w sentymentalną podróż w czasy Polski Ludowej. Będzie śmiesznie, ale nie zabraknie również przedstawień zmuszających do głębszych refleksji.

Wszystko to w ramach dziewiątej edycji Grudziądziej Wiosny Teatralnej. Pierwszą odsłonę zaplanowano na 17 marca w nietypowym miejscu, bo w Czarcim Młynie.

- Będzie to spektakl komediowy "Przedstawienie Hamleta w wsi Głucha Dolna" w wykonaniu krakowskiego Teatru Ludowego - zapowiada Szymon Gurbin, z impresariatu artystycznego Centrum Kultury. - Karczma, w której zostanie ono wystawione doskonale oddaje jego klimat.

Do wygrania jest osiem wejściówek

Kolejne sztuki, będą już bardziej poważne. Zobaczymy "Teczki", "Małą narrację", "Generała", "Wrońca" i na zako ńczenie "Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami".

- Wszystkie propozycje gwarantują dobry teatr, który intryguje, zachęca do myślenia, ale również bawi do łez - podkreśla Beata Kastner, rzeczniczka prasowa CKT.

Gra plenerowa: PRL w Grudziądzu

Pierwszy raz grudziądzanie będą mieli szansę wygrania karnetów na festiwal przed jego rozpoczęciem. Wystarczy wziąć udział w grze plenerowej.

- To zabawa, podczas której wspólnie poznamy miejsca w Grudziądzu związane z PRL-em - zachęca Marcin Łapiński z impresariatu artystycznego. - Każdy z uczestników otrzyma karty gracza. Wystartujemy 4 marca w teatrze i przez kilka godzin będziemy docierali do kolejnych punktów.

Dla najlepszych, przygotowano 8 pojedyńczych wejściówek. Zapisywać można się w teatrze do 2 marca.

Karnety na festiwal kosztują 180 zł

Oprócz sztuk odbędą się również projekcje filmowe i wystawy związane z PRL-em.

Karnety na festiwal, nad którym patronat objęła "Gazeta Pomorska", do sprzedaży trafią 20 lutego. Cena to 180 zł. Tydzień później będzie można kupować bilety na poszczególne spektakle.

Nie będzie możliwości wcześniejszych rezerwacji.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja jego
Dobrze, że kultura grudziądzka zaczyna się rozwijać wielowątkowo. Można się pośmiać równo z PRL i z dzikiego kapitalizmu w Polsce...Sztuka Marcina Łapińskiego z pewnością będzie bardzo ciekawa i nauczająca...
t
też mieszkaniec
Szanowny Panie----jeżeli tyle osób zatrudnionych w CKT nie potrafi nic nowego zaproponować tylko próbuje odgrzać stary kotlet czyli PRL to sądzę że powinniście się państwo głęboko zastanowić nad dalszą karierą w tym przybytku kultury .Może czas dopuścić młodszych mających inną wizje.

Szanowny Panie!
idąc za pańską wizją-zburzyć zabytki, muzea, spalić stare partytury, filmy,
Idzie "nowe"!
m
mieszkaniec grudziądza
Szanowny Panie----jeżeli tyle osób zatrudnionych w CKT nie potrafi nic nowego zaproponować tylko próbuje odgrzać stary kotlet czyli PRL to sądzę że powinniście się państwo głęboko zastanowić nad dalszą karierą w tym przybytku kultury .Może czas dopuścić młodszych mających inną wizje.
S
Szymon Gurbin
Szanowny Panie
Nie rozumiem Pańskich pretensji co do tematu tegorocznej Grudziądzkiej Wiosny teatralnej, ani osobistych wycieczek pod moim adresem zodwołaniem do moich przodków
Inna sprawa, że to forum jast chyba od swojego początku marną przestrzenią wymiany argumentów.
Odnosząc się jednak do tego, czy "PRL w Teatrze" to dobry czy kiepski temat teatralnego festiwalu zachęcam do rozmowy po obejrzeniu spektakli, albo chociaż po zapoznaniu się z repertuarem, za który jestem odpowiedzialny.
Mocno zdziwię się, jeśli w tegorocznym festiwalu, ujętym jako całość, dopatrzy się Pan panegiryku ku chwale PRL-owskiej przeszłości. W "Generale", "Wrońcy", "Teczkach", "Małej narracji" czy "Norymberdze" widzowie będą mieli okazję zobaczyć, że Polska Rzeczpospolita Ludowa nie była tylko komicznym absurdem z filmów Barei, ale rzeczywistością porażającą.
Teatr, czy sztuka w ogóle, ma prawo posługiwać się prowokacją i otoczka, którą w CKT stworzyliśmy wokół tegorocznego festiwalu pełni taka właśnie rolę. Chętnie przeczytałbym Pańskie wrażenia, kiedy już po raz ostatni opadnie w tym roku festiwalowa kurtyna.

Z wyrazami szacunku

Szymon Gurbin
G
Grzegorz
Nie każdy chciałby powrotu do czasów PRLu, ale i nie każdemu marzą się zdobycze kapitalizmu i czasów na skraju III i IV RP. Nie widziałem kiedyś tylu zdobyczy techniki ale i nie widziałem nigdy ludzi pracujących w okolicznych śmietnikach, szukających tam czasami jedynego posiłku dziennie. Nie widziałem wówczas fantazyjnych domów z kolumnami nowobogackich, ale nie widziałem kartonowych i kanałowych apartmentów dla bezdomnych. A ludzi w takich kostiumach ( jak na zdjęciu ) widziałem w TV podczas transmisji z Moskwy. No cóż Panie Szymonie to nie chyba klimaty z prowizorki (grudziądzkiej)DTŚ za drewnianym mostkiem przez rzekę (a może to tylko rów albo jakiś inny ciek wodny) wspomnień i plantacjami bratków. Też Pan był świadkiem tych czasów - więc proszę o coś bardziej ambitnego. A może zaprosić jakiś Teatr z kresów, może ze Lwowi?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska