Tę melodię zna każdy Polak. W samo południe, w Programie I Polskiego Radia transmitowany jest hejnał mariacki, grany na wieży mariackiej kościoła Najświętszej Marii Panny w Krakowie.
Po raz pierwszy melodia hejnału zabrzmiała na falach eteru 16 kwietnia 1927 r. w programie lokalnym i ogólnopolskim rozgłośni krakowskiej. Potem był on nadawany kilkakrotnie w ciągu dnia, a od 15 stycznia 1928 r. szedł na stałe do radiowej "ramówki" i odtąd rozbrzmiewa w programie "Jedynki" o godzinie 12.00.
W rozgłośni PR pod Wawelem chlubią się, że to najstarsza polska audycja radiowa, a zdaje się także i na świecie. Co ciekawe, hejnał transmitowany jest przez tubę Marconiego, pochodzącą z lat. 20.
Hejnał grany jest na wieży mariackiej, zwanej hejnalicą od lutego 1838 r., ale jego tradycja sięga wieku XIII. W tamtych czasach strażnik miejski ostrzegał trąbką krakowskich mieszczan także przed niebezpieczeństwem. Jak głosi legenda, gdy w czasie jednego z najazdów miasto oblegali Tatarzy, strzała wroga przeszyła gardło trębacza i grany przez niego sygnał nagle się urwał, czym tłumaczy się "urwaną" melodię hejnału.
Krakowianie słyszą hejnał co godzinę, grany cztery razy na cztery strony świata. Tylko jeden raz zagrano na wieży mariackiej inną melodię. 3 kwietnia 2005 r., po śmierci papieża Jana Pawła II, o godz. 12.00 z hejnalicy popłynęły nuty pieśni żałobnej "Łzy matki".