Ta neoromańska świątynia jest swego rodzaju symbolem Inowrocławia. Bogaty wystrój kościoła, a szczególnie cenne mozaiki i rzeźby, będące dziełem Władysława Marcinkowskiego, nawiązują do polskich tradycji religijnych i narodowych.
Prace konserwatorskie w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie prowadzi mgr Joanna Siemińska-Goluch, konserwator dzieł sztuki z Łodzi z zespołem. Specjaliści w swojej codziennej pracy zajmują m.in. się konserwacją i restauracją polichromii ściennych oraz rzeźby polichromowanej i złoconej.
- Zakończyliśmy pierwszy etap prac polegający na oczyszczeniu i uzupełnianiu ubytków tynku. Usunęliśmy wszystkie przemalowania wtórne, naprawy cementowe, gipsowe oraz wszystkie inne późniejsze ingerencje. Udało się oczyścić zachowane malowidła przy pomocy lasera. Teraz powoli przystępujemy do uzupełniania ubytków warstwy malarskiej. Musimy uzupełnić dosyć duże powierzchnie. Część prac zakończymy w październiku, część w listopadzie - mówi mgr Joanna Siemińska-Goluch, konserwator dzieł sztuki specjalizujący się w konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej.
Benedyktyńska praca
- Projekt jest bardzo wymagający i czasochłonny. Niestety, na większości etapów pracy człowieka nie da się zastąpić maszynami, zatem sięgamy po małe pędzelki, skalpele, waciki - dodaje specjalistka.
W grudniu ubiegłego roku zakończono renowację prezbiterium kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie - mozaikę i polichromię. Prace wykonywali ci sami konserwatorzy pod kierunkiem Joanny Siemieńskiej-Goluch. Oczyszczanie ręczne, laserowe, odkuwanie, uzupełnianie, w końcu przygotowanie do malowania - renowacja ołtarza wymagała od specjalistów sporo cierpliwości.
Koszt całej inwestycji związanej z renowacją prezbiterium wyniósł 763 tys. zł. Prace zostały dofinansowanie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego oraz Starostę Inowrocławskiego. Rada Powiatu Inowrocławskiego w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na rok 2024 przyznała parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie dotację w wysokości 420 tys. zł na dalsze prace.
