Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa wymiana listów między posłanką Anną Sobecką i prezydentem Torunia w sprawie „Chryji pod Radiem Maryja”

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Tak wyglądała pierwsza "Chryja pod Radiem Maryja"
Tak wyglądała pierwsza "Chryja pod Radiem Maryja" Sławomir Kowalski
- Wbrew Pana twierdzeniom zawartym w oficjalnym stanowisku rozpowszechnianym w mediach, miał Pan nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek wydania decyzji o zakazie zgromadzenia nazwanego przez organizatorów „Chryja pod Radiem Maryja 2” - czytamy w liście otwartym Anny Sobeckiej, posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Co na to prezydent Michał Zaleski?

„Chryję pod Radiem Maryja” po raz pierwszy zorganizowano w ubiegłym roku. W sprawie tego wydarzenia w Prokuraturze Rejonowej Toruń Centrum-Zachód nadal toczy się śledztwo. Śledczy sprawdzają, czy doszło do znieważenia i zniesławienia o. Rydzyka, mowy nienawiści i obrazy uczuć religijnych katolików. Żadnemu z uczestników nie postawiono na razie zarzutów. - Śledztwo zaczyna przybierać dziwny obrót. Niedawno przesłuchiwana była w tej sprawie kolejna osoba. Pytania, jakie padły, zaszokowały nas – pytano, czy nawoływano do apostazji – mówi Agata Chyżewska-Pawlikowska z Toruńskiego Strajku Kobiet, która także przesłuchiwana była w charakterze świadka.

Ma być wesoło i kolorowo

W tym roku performatywne działanie pn. „Na drugi koniec Tęczy z ojcem Tadeuszem. Chryja 2” - z okazji urodzin o. Tadeusza Rydzyka - zaplanowano na 3 maja o godzinie 13. Mają się na niej pojawić m.in. osoby z Gdańska, Łodzi, Wrocławia i Krakowa. Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestnicy zbiorą się przy markecie Brico i barwnym,, radosnym korowodem przejdą pod siedzibę Radia Maryja. - Będzie obraz solenizanta, anielice i diablice, „Tęczowa Brygada” oraz „mityczne stwory” w nawiązaniu do palenia książek fantasy w Gdańsku. Zastanawiamy się też, czy nie postawić kiosku z drukami do apostazji – zdradza Agata Chyżewska-Pawlikowska z Toruńskiego Strajku Kobiet.

Pikieta będzie przebiegała pod znakiem tęczy. Jak zaznaczają organizatorzy ma to charakter symboliczny. - Chodzi o środowisko LGBTQ, na które jest nagonka m.in. ze strony rządu i Radia Maryja, które także słynie z homofobicznych wypowiedzi – zaznacza Agata Chyżewska-Pawlikowska. - Na grafice, którą opatrzono wydarzenie na Facebooku, umieszczono tęczę. Na końcu tęczy - w nawiązaniu do publicznych dotacji - znalazł się o. Rydzyk, który trzyma garnek ze złotem.
Nie ma zakazu! Będzie kolejna "Chryja pod Radiem Maryja"
Doniesienie do prokuratury w sprawie ubiegłorocznej „Chryji” złożyła posłanka Anna Sobecka.

Posłanka chciała zakazu

W tym roku, na wieść o kolejnej odsłonie wydarzenia, zareagowała już w ubiegłym tygodniu, pisząc list do prezydenta Torunia z prośbą o wydanie zakazu organizowania tego zgromadzenia pod siedzibą Radia Maryja. Jak poinformowała nas Magdalena Stremplewska, rzecznik prasowy toruńskiego magistratu, prezydent Torunia Michał Zaleski w liście do poseł Anny Sobeckiej wskazał, że nie ma podstaw prawnych dla wydania decyzji o zakazie zgromadzenia zaplanowanego na 3 maja 2019 r.

W środę (24 kwietnia) Anna Sobecka wystosowała w tej sprawie kolejny list otwarty do prezydenta. Twierdzi, że miał nie tylko prawo, ale i obowiązek zakazać „Chryji pod Radiem Maryja”. Zaznaczyła, że z niepokojem i zdziwieniem przyjęła informację, że prezydent nie skorzystał ze swoich uprawnień wynikających z art. 14 pkt. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach. - Z brzmienia tego przepisu jasno wynika, że był Pan zobligowany do wydania decyzji o zakazie tego zgromadzenia – pisze posłanka.
Wyraziła też oczekiwanie, że prezydent skorzysta z innych możliwości, by zapobiec ewentualnemu naruszeniu prawa. Chodzi o wyznaczenie przedstawiciela, który weźmie udział w wydarzeniu i w razie naruszenia prawa, zareaguje i rozwiąże zgromadzenie.

Zakaz nie może opierać się na przypuszczeniach

Co na to prezydent Michał Zaleski? Na oficjalnym profilu na Facebooku prezydent napisał, że nie ma przesłanek prawnych umożliwiających zakazania organizatorowi przeprowadzenia tego zgromadzenia. - Skorzystanie z prawa do zakazu organizacji zgromadzenia w dniu 3 maja 2019 r. nie może być uzasadnione wyłącznie obawą i potencjalną możliwością naruszenia chronionych dóbr, zagrożenie musi być realne. Podzielam opinię, że wolność zgromadzeń gwarantowana Konstytucją RP nie jest absolutna, jednak jej ograniczenie ustawodawca nakazuje traktować jako wyjątek. Decyzja o zakazie pokojowego zgromadzenia nie może opierać się na przypuszczeniach, co do możliwości powtórzenia się karygodnych zachowań z 2018 roku – informuje prezydent Michał Zaleski na Facebooku.

Oświadczenie prezydenta dot. zgromadzenia zaplanowanego na 3.05.2019

Odpowiedź prezydenta Michała Zaleskiego na prośbę posłanki Anny Sobeckiej o wydanie decyzji o zakazie zgromadzenia zaplanowanego na dzień 3 maja 2019 r.
W odpowiedzi na prośbę Pani Poseł o wydanie decyzji o zakazie zgromadzenia zaplanowanego na dzień 3 maja 2019 r. przy ul. Żwirki i Wigury w Toruniu, informuję, że na dzień dzisiejszy brak jest przesłanek prawnych umożliwiających zakazanie organizatorowi jego przeprowadzenia.
Realizacja zgromadzenia się w celu wyrażania poglądów i opinii podlega rygorom ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. z 2019r., poz. 631), zwanej w dalszej części „ustawą”. W przypadku kiedy zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia spełnia wymogi formalne ustalone przepisami przywołanej ustawy, jedynym powodem dla wydania zakazu organizacji zgromadzenia może być wystąpienie przesłanek z art. 14 ustawy. Przepis ten przewiduje prawo do ustalenia zakazu w ściśle określonych przypadkach:
gdy jego cel narusza wolność pokojowego zgromadzania się, jego odbycie narusza art. 4 ustawy lub zasady organizowania zgromadzeń albo cel zgromadzenia lub jego odbycie naruszają przepisy karne;
jego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, w tym gdy zagrożenia tego nie dało się usunąć w przypadkach, o których mowa w art. 12 lub art. 13 ustawy;
zgromadzenie ma się odbyć w miejscu i czasie, w których odbywają się zgromadzenia organizowane cyklicznie, o których mowa w art. 26a ustawy.
Skorzystanie z prawa do zakazu organizacji zgromadzenia w dniu 3 maja 2019 r. nie może być uzasadnione wyłącznie obawą i potencjalną możliwością naruszenia chronionych dóbr, zagrożenie musi być realne. Podzielam opinię, że wolność zgromadzeń gwarantowana Konstytucją RP nie jest absolutna, jednak jej ograniczenie ustawodawca nakazuje traktować jako wyjątek. Decyzja o zakazie pokojowego zgromadzenia nie może opierać się na przypuszczeniach, co do możliwości powtórzenia się karygodnych zachowań z 2018 roku. Również tak długo jak poglądy manifestowane przez uczestników zgromadzenia nie są sprzeczne z obowiązującym prawem, za zakazem nie może przemawiać także ich kontrowersja w odbiorze społecznym, emocje ani obawa możliwości powstania zagrożeń. Powyższe potwierdzają poglądy orzecznictwa krajowego wyrażone w ostatnim czasie w rozstrzygnięciach sądowych (np. postanowienie Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 12 października 2018r., sygn. akt I Acz 1145/18, LEX nr 2559817, postanowienie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 23 lutego 2017r., sygn. akt I Acz 232/17, LEX nr 2240072). Analogiczne poglądy utrzymuje także Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Dokumentacja przekazana przez organizatora zgromadzenia Panią Agatę Chyżewską-Pawlikowską w dniu 3 kwietnia 2019 r. (po uzupełnieniu braku w dniu 4 kwietnia 2019 r.) nie zawiera braków formalnych, a organ nie dysponuje żadnymi dowodami wskazującymi na realność wystąpienia zagrożeń życia lub zdrowia ludzi, mienia w znacznych rozmiarach czy utraty chronionego prawnie pokojowego charakteru zgromadzenia. W tych okolicznościach brak jest podstaw prawnych dla wydania decyzji o zakazie zgromadzenia zaplanowanego na dzień 3 maja 2019 r.
Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski

Pełna treść oświadczenia prezydenta Michała Zaleskiego dostępna jest na stronie Urzędu Miasta Torunia - czytaj TUTAJ

Agro Pomorska - odcinek 59.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska