Modernizacja gospodarstw rolnych - na czym polega?
„Informacja po realizacji operacji” jest jednym z działań programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach PROW 2014-2020. Wnioskodawca musi złożyć wypełniony dokument zgodnie ze wzorem w terminie od 1 stycznia do 31 stycznia drugiego roku kalendarzowego liczonego od roku otrzymania płatności końcowej.
- W przypadku operacji realizowanych przez osoby wspólnie wnioskujące, które ubiegają się wspólnie o pomoc w celu zrealizowania inwestycji zbiorowej, powyższy warunek zobowiązuje się spełnić każda z tych osób. W każdym kolejnym roku w okresie 5 lat liczonym od dnia wypłaty płatności końcowej beneficjent zobowiązuje się do złożenia na każde wezwanie Agencji (nie częściej niż raz w roku) „Informacji po realizacji operacji” – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Na podstawie § 13 ust. 1 Umowy o przyznaniu pomocy, w przypadku niezłożenia informacji po realizacji operacji, zwrotowi podlega 0,5 proc. otrzymanej kwoty pomocy.
Tworzenie krótkich łańcuchów dostaw
Z końcem miesiąca kończy się również drugi nabór - dla grup operacyjnych na rzecz innowacji (EPI). Wnioski mogą składać grupy operacyjne, złożone z minimum 5 rolników, którzy spełniają określone wymagania.
- Do 31 stycznia 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o pomoc w ramach działania „Współpraca” na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw – poinformowała prezes Halina Szymańska.
To też może Cię zainteresować
Wsparcie ma formę płatności zryczałtowanej. Grupa może otrzymać ją raz i wynosi:
- 325 tysięcy złotych, gdy do planowanej operacji musi być zakupiony środek transportu,
- 280 tysięcy złotych w pozostałych przypadkach.
Wsparcie na małe przetwórstwo i RHD
Ostatni ze wspomnianych naborów to „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” w ramach tzw. małego przetwórstwa lub rolniczego handlu detalicznego (RHD).
Do 28 stycznia 2022 roku o dofinansowanie w ramach programu mogą starać się dwie grupy:
- rolnicy, domownicy lub małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych,
- rolnicy lub ich małżonkowie, którzy prowadzą lub podejmują działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach RHD, jednak nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Można uzyskać 200 tysięcy, a w pierwszym przypadku nawet 500 tysięcy złotych wsparcia.
Druki można składać osobiście w placówkach ARiMR lub drogą elektroniczną/pocztową.
Źródło: ARiMR, WIR
