https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba zarobić, żeby rozdawać

BARBARA SZMEJTER
Teren między al. Kazimierza Wielkiego i  krajową "jedynką". Tu ma powstać park  przemysłowy.
Teren między al. Kazimierza Wielkiego i krajową "jedynką". Tu ma powstać park przemysłowy. Fot. Wojciech Alabrudziński
Zaledwie trzech procent brakowało na początku kadencji do poziomu zadłużenia, grożącego Włocławkowi zarządem komisarycznym.

Na wydatki bieżące zaplanowano o 11 mln złotych więcej niż wynoszą przychody miasta. Pomoc społeczna pochłania we Włocławku ponad 18 proc. budżetu, podczas gdy w Toruniu czy Bydgoszczy 11-12 proc. Konieczność zmiany polityki finansowej jest więc widoczna gołym okiem.

- Żeby rozdawać, trzeba najpierw zarobić - powtarza podczas licznych spotkań prezydent Andrzej Pałucki. Ma nadzieję, że Rada Miasta zaakceptuje plan ograniczenia wydatków w wielu sferach. To przede wszystkim cięcia kwot, przewidzianych na opracowanie dokumentacji wielu zadań, które nie mają większych szans na realizację. Konieczne może stać się ograniczanie wydatków na oświatę czy pomoc społeczną. Prezydent zapowiada także przyjrzenie się wycenie planowanych inwestycji. Trudno bowiem uwierzyć, że nie zarobił developer, który na rogu ulic Chmielnej i Kraszewskiego wybudował ładny blok i sprzedał niedawno mieszkania po 2,5 tys. złotych za jeden metr. Tymczasem koszt bloku socjalnego planowanego na Zakręcie planowany jest na 2,4 tys. złotych za metr.

Kto ma na tym zarobić? Bo raczej nie inwestor, czyli miasto... Stąd powrót do koncepcji taniego, parterowego budownictwa socjalnego, gdzie będzie można przesiedlać najuboższych nie licząc zbytnio na to, że kiedykolwiek zapłacą czynsz. Istotnym novum w budżecie Włocławka ma być, o czym już pisaliśmy, rezerwa inwestycyjna w wysokości ponad 6 mln zł. Tymi pieniędzmi będzie można elastycznie dysponować, w miarę potrzeb.

- Nie wiemy, które ze złożonych wniosków o dofinansowanie planowanych inwestycji zostaną zaakceptowane w pierwszej kolejności. Dlatego miasto musi dysponować pewną rezerwą finansową, by w razie potrzeby przekazać pieniądze na dany cel - wyjaśnia Monika Bu-dzeniusz, rzeczniczka prezydenta. Nowe władze miasta chcą więc dążyć przede wszystkim do ożywienia gospodarczego Włocławka. Trwają prace nad tworzeniem parku przemysłowego, który ma powstać na 100-hektarowym terenie, przeznaczonym przed laty na budowę osiedla Leśna Polana. Takie parki istnieją już w innych miastach regionu. To m.in. Toruńskie Centrum Transferu Technologii, Vistula Park Świecie, Park Przemysłowy w Solcu Kujawskim oraz Bydgoski Park Przemysłowy działający na 300-hektarowym terenie, należącym kiedyś do Zakładów Chemicznych Zachem SA.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Pociąg z Polski do Chorwacji w wakacje? Tak dojedziesz z Bydgoszczy

NOWE FAKTY
Pociąg z Polski do Chorwacji w wakacje? Tak dojedziesz z Bydgoszczy

Pociągiem z Polski do Chorwacji! Już od czerwca! Tak dojedziemy z miast regionu

Pociągiem z Polski do Chorwacji! Już od czerwca! Tak dojedziemy z miast regionu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska