Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzecia nagroda w 44. Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym dla torunianina [zdjęcia]

Jadwiga Aleksandrowicz
Jadwiga Aleksandrowicz
Marian Schultz, przewodnik z Torunia, zdobywca III nagrody w 44. Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym na golubskim zamku. Obok Beata Dubilewicz także z Torunia (V miejsce)
Marian Schultz, przewodnik z Torunia, zdobywca III nagrody w 44. Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym na golubskim zamku. Obok Beata Dubilewicz także z Torunia (V miejsce) Jadwiga Aleksandrowicz
Za golubskim zamku zakończył się dwudniowy 44. Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pierwsze trzy nagrody wzięli przewodnicy z Gdyni, Kwidzyna i Torunia.

Na golubskim zamku zakończył się dwudniowy 44. Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pierwsze trzy nagrody wzięli przewodnicy z Gdyni, Kwidzyna i Torunia.

Konkursy krasomówcze na golubskim zamku to jedne z najstarszych konkursów w regionie, organizowane nieprzerwanie. Ich ideą jest promowanie pięknej polszczyzny i upowszechnianie wiedzy o dziejach małych ojczyzn, ludziach, wydarzeniach, zwyczajach.

Co roku na zamek przyjeżdżają z Polski nie tylko amatorzy oratorskiej rywalizacji, ale dużo większe grono słuchaczy, niekiedy żywo reagujących na występy i oceny jurorów.

W tym roku aż dwoje przedstawicieli Pomorza i Kujaw: Marian Schultz oraz debiutantka Beata Dubilewicz weszło do finału. Oboje to członkowie koła przewodników przy Oddziale Przewodnickim PTTK w Toruniu. Marian Schultz opowieścią o toruńskim Bulwarze Filadelfijskim zdobył trzecią nagrodę, Beata Dubilewicz - piątą. Opowiadała o Alfonsie Hoffmannie, grudziądzkim budowniczym elektrowni.

- To mój drugi występ w tym konkursie. W ubiegłym roku nie udało się wejść do finału - przyznał nam Marian Schultz, który przewodnikiem jest od 41 lat.

Głównymi triumfatorami tegorocznego konkursu byli reprezentanci Pomorza, którzy zdobyli niemal identyczną liczbę punktów. Jarosław Kania, przewodnik z z Gdyni, na co dzień geodeta, który pięknie opowiadał polskim genialnym lwowskim matematyku Stefanie Banachu zebrał w sumie 12,65 pkt. Na drugim miejscu uplasował się Adam Nosko, przewodnik z Kwidzyna z punktacją 12,63 za brawurowe ujawnienie niuansów w historii Polski związanej z Krzyżakami.

Publiczność miała swoich faworytów. Wygrała w głosowaniu tajnym Jowita Uniewicz z Malborka.

Oficjalnemu konkursowi towarzyszy co roku konkurs - zabawa "O pietruszkę" ( dosłownie chodzi o warzywo), w którym startują laureaci poprzednich konkursów. Na tę rywalizację zdecydowały się tylko cztery osoby. Wygrała Iwona Skóra z Malborka.

Podczas dwudniowego konkursu organizowane są także warsztaty. W tym roku prowadził je Piotr Pręgowski, znany aktor (m.in. "Rancho") i radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, który był również jednym z jurorów.

Konkursowi patronował Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Zarząd Główny PTTK (fundator głównych nagród), wojewoda Ewa Mes, przewodniczący sejmiku Ryszard Bober oraz marszałkowie wszystkich urzędów marszałkowskich w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska