Energetyczne Centrum Nauki powstało dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W 2013 roku Kielecki Park Technologiczny kupił budynek po Wyższej Szkole Umiejętności, który pierwotnie należał do zakładów Chemar i położony był tuż obok pierwszego z inkubatorów – Orange Inc. Został on wyremontowany na potrzeby kolejnego inkubatora – Skye Inc. Tak powstał nowoczesny budynek ze szklaną elewacją, laboratoria IT, biura, biblioteka materiałowa i tętniąca życiem fabryka energii na drugim piętrze.
- KPT często wychodzi poza tradycyjne ramy działalności i powszechnie obowiązującą definicję parku technologicznego. W trakcie modernizacji okazało się, że drugie piętro budynku po Chemarze stanowi ciekawą przestrzeń, którą można wykorzystać na coś niestandardowego. Wówczas pojawił się w naszych głowach pomysł na stworzenie miejsca, które przyciągnie zarówno najmłodszych odbiorców, jak i całe rodziny. Chodziło o stworzenie ciekawej oferty dla mieszkańców Kielc – mówi Onetowi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.
Misją Centrum jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. Na 360 metrach kwadratowych mieszczą się: interaktywna wystawa, laboratorium, kino 3D, recepcja, szatnia i sklepik naukowy. Wystawa opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Znajduje się tu m.in.: potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni.
Źródło: Onet
