Program „Narodowa Akademia Pływania” miał na celu wsparcie trenerów, zarówno merytoryczne, jak i finansowe. – To program, który miał na celu również wsparcie merytoryczne dzieci. Jako fundacja stworzyliśmy szereg działań dla wsparcia merytorycznego dla dzieci, młodzieży i rodziców. Był internetowy kurs z psychologii, był też kurs z dietetyki, było spotkanie z mistrzyniami sportu – mówi Otylia Jędrzejczak.
W ramach „Narodowej Akademii Pływania” nagranych zostało pięćdziesiąt filmów instruktażowych z ćwiczeniami dla dzieci i dla trenerów. – Zdecydowaliśmy się przede wszystkim na wymiar praktyczny, a zawodnicy mogli z tych filmów nauczyć się nie tylko jak radzić sobie ze stresem, jak osiągać postawione cele, ale również co zjeść przed treningiem, czy jak przygotować domowy izotonik – dodaje Jędrzejczak.
Są też filmy szkoleniowe z dietetyki i psychologii. Postawiliśmy na wymiar praktyczny. Są krótkie filmy m.in. o tym, jak sobie radzić ze stresem, ale też na przykład jak przygotować domowy izotonik, czyli wszystko jest bardzo praktyczne – dodaje Szymon Kujat, koordynator programu, ale też trener współpracujący z Fundacją Otylii Jędrzejczak. Młodzi pływacy, oprócz dostępu do filmów szkoleniowych, otrzymali również bidony i czepki ufundowane przez Fundację Otylii Jędrzejczak oraz jej partnerów – marki AquaWave i CityMotors Gdańsk. Projekt był finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
– Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony trenerów, którym zaproponowaliśmy realne wsparcie. Trzeba pamiętać, że wielkie pływanie rozpoczyna się właśnie w małych klubach, które często mają spore problemy, a opierają się na barkach trenerów-pasjonatów. Jestem przekonana, że nasza pomoc dla nich jest bardzo cenna i wierzę, że w przyszłym roku będziemy mogli kontynuować ten bez wątpienia bardzo potrzebny dla środowiska pływackiego program – mówi najlepsza zawodniczka w historii polskiego pływania.
Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski oraz imprez międzynarodowych w pływaniu, dziś pracująca z młodzieżą w Łodzi nie ukrywa, że program „Narodowa Akademia Pływania” jest dla rozwoju dyscypliny bardzo potrzebny.
– W zdecydowanej większości klubów jeden trener zajmuje się wszystkim. Jest i psychologiem, i dietetykiem, i wychowawcą, i trenerem, i fizjologiem. Dlatego tak ważne jest, że w ramach tego programu zawodnicy i trenerzy otrzymują konkretną wiedzę, która ułatwi im trenowanie. Trzeba z tego korzystać – mówi Urbańczyk-Olejarczyk.
