Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy uchwały na problemy z rozliczaniem opłat za ciepło w spółdzielczych blokach

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Zgłoszone uchwały mają być pierwszym krokiem ku rozwiązaniu problemu z opłatami za ciepło w budynkach spółdzielczych
Zgłoszone uchwały mają być pierwszym krokiem ku rozwiązaniu problemu z opłatami za ciepło w budynkach spółdzielczych Piotr Bilski
- Uważam, że zgłoszone przeze mnie projekty uchwał, to pierwszy krok ku rozwiązaniu problemu z opłatami za ciepło w budynkach spółdzielczych - uważa Adrian Piwek, mieszkaniec Inowrocławia.

Dziś rozpoczynają się Walne Zgromadzenia Członków Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jej władze wyraziły zgodę, by do porządku obrad wprowadzić dodatkowe trzy punkty - trzy projekty uchwał zgłoszone w imieniu członków KSM przez inowrocławianina.

Co roku w okresie rozliczenia za ogrzewanie budynków spółdzielczych odbieramy w „Pomorskiej” wiele telefonów, zwłaszcza od starszych czytelników, którzy muszą dopłacić za pobrane ciepło dość poważne kwoty, jak na portfele emerytów. Padają słowa krytyki na zamontowane w ich domach pomierniki ciepła.

- Myślę, że problem opłat za ciepło bierze się stąd, że jego dostawca wpuszcza do sieci gorącą wodę tyle, ile tylko się da, a ludzie ze strachu przed nieprzewidywalnymi opłatami zamykają grzejniki. W efekcie osoba, która ma otwarte grzejniki płaci za pobraną energię cieplną kilkakrotnie więcej niż to kosztuje - komentuje Adrian Piwek.

Zgłoszone przez inowrocławianina, w imieniu grupy spółdzielców, projekty uchwał Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu dotyczą zlecenia audytu energetycznego budynków spółdzielni, prawa mieszkańców do wyboru kosztów centralnego ogrzewania metodą zamienną oraz doprecyzowania zasad podziału kosztów ciepła na koszty stałe i koszty zużycia.

W przypadku ostatniej ze wspomnianych uchwał inowro-cławianin zaznacza, że można dzięki niej w sposób sensowny dokonać podziału kosztów ciepła także na mieszkańców spółdzielczych bloków, którzy wyłączają grzejniki. Do ich mieszkań dociera przecież ciepło z rur z pionów, przenikając przez ściany, jak również z grzejników łazienkowych, na których nie ma podzielników. Powinni oni ponosić koszt tego ciepła, a tak się nie dzieje, co jest krzywdzące dla pozostałych sąsiadów.

Jak wspomnieliśmy, uchwały zostały wpisane do porządku „walnych”. Pierwsze zgromadzenie mieszkańców już dziś w Gniewkowie. Kolejne w: Kruszwicy (15 bm.), Pakości (16 bm.), Janikowie (17 bm.) oraz Inowrocławiu (od 21 do 24 bm.). Warto wziąć w nich udział, by poznać projekty uchwał, a przede wszystkim po to, by skorzystać z okazji porozmawiania z osobami kompetentnymi o problemie opłat za ogrzewanie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska