https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzynasta Emerytura 2025 - taka ma być po waloryzacji. Wiemy, ile mogą dostać seniorzy

mm
Taka będzie trzynasta emerytura 2025? Są nowe prognozy, dotyczące przyszłorocznej waloryzacji emerytur. Według nich, wskaźnik waloryzacji ma wynieść 5,82 procent, czyli nieco więcej, niż zapowiadano jeszcze niedawno. To oznacza wyższe podwyżki, a także wyższe stawki trzynastych emerytur. Zobacz, ile możesz dostać w przyszłym roku.

Taka będzie emerytura minimalna po waloryzacji 2025 - oto stawka

W marcu po raz kolejny przeprowadzona zostanie waloryzacja emerytur. Seniorzy już czekają na podwyżkę swoich świadczeń. Ile ona wyniesie? Są nowe informacje.

Do najnowszych prognoz dotarł "Fakt". Jak wynika z informacji dziennika, tzw. inflacja emerycka ma wynieść w tym roku 4 proc. Z kolei realny wzrost wynagrodzeń przewidywany jest na 9.1 procent.

Waloryzacja emerytur 2025 - ile wyniesie? Oto prawdopodobny wskaźnik

To właśnie te dane, a więc inflacja emerycka i 20 proc. realnego wzrostu płac składają się na wskaźnik waloryzacji. Według tych danych w marcu wyniesie on 5,82 procent. To nieco więcej, niż zakładano jeszcze niedawno, gdy podawano wskaźnik na poziomie 5,52 procent. Podwyżki będą jednak dużo mniejsze, niż w tym i zeszłym roku, gdy wskaźnik był dwucyfrowy.

Trzynasta emerytura 2025 - takie będą stawki. Oto wyliczenia i tabela netto

Jak wskaźnik waloryzacji wpłynie na wysokość emerytur? Jeśli te dane się sprawdzą, emerytura minimalna wzrośnie od 1 marca 2025 do 1884,61 zł brutto.

Taka będzie też stawka trzynastej emerytury 2025, która ma zostać wypłacona tradycyjnie wraz z kwietniowym świadczeniem. Uprawnieni muszą jednak pamiętać, że od kwoty brutto zostanie potrącona składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy. Dlatego wypłaty "na rękę" mogą się nieco różnić.

Zobacz, jakie mogą być stawki trzynastej emerytury w 2025 roku, gdyby potwierdzony został wskaźnik waloryzacji emerytur i rent na poziomie 5,82 procent. Tabela netto i wyliczenia znajdują się w naszej galerii.

Co piszą na ten temat mieszkańcy regionu? - Trochę się martwię, bo 5,82% to jednak mniej, niż by się chciało, szczególnie przy tak wysokich cenach wszystkiego. Z jednej strony dobrze, że jest jakaś waloryzacja, ale w praktyce te podwyżki ledwo wystarczają, żeby nadgonić inflację. Starszym ludziom żyje się coraz ciężej - napisała Pani Janina.

Andrzej z Bydgoszczy dodawał: - 5,82% to nie jest zły wynik, ale patrząc na ceny w sklepach i rosnące koszty życia, to naprawdę nie zrobi wielkiej różnicy. W zeszłym roku podwyżki były bardziej odczuwalne, a teraz człowiek ma wrażenie, że te pieniądze znikną szybciej, niż je dostanie.

Także Maria z Włocławka zabrała głos w sprawie: - Każda podwyżka to coś, ale mam wrażenie, że rząd za mało myśli o realnych potrzebach emerytów. 5,82% brzmi lepiej niż 5,52%, ale przecież przy takich kosztach życia, to dalej kropla w morzu. Ceny leków, opału, jedzenia – wszystko drożeje szybciej, niż rosną nasze emerytury.

Warto jednak pamiętać, że waloryzacja powiązana jest z inflacją. Jeśli ceny rosłyby mocniej, to może dojść nawet do drugiej waloryzacji w dalszej części 2025.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska