
Czternastka – kto będzie uprawniony do świadczenia?
Czternasta emerytura zostanie wypłacona jednorazowo. Wsparcie otrzymują osoby z minimalną emeryturą oraz ci emeryci, którzy 31 października 2021 r. będą pobierać wyższe świadczenia, ale spełnią warunki określone w ustawie.

Czternasta emerytura w 2021 r. – ile wyniesie?
Emeryci pobierający świadczenia, których suma nie przekracza 2900 zł brutto, dostaną czternastkę w wysokości najniższej emerytury. Wobec osób, które są beneficjentami świadczeń o łącznej kwocie powyżej 2900 zł, zostanie zastosowana zasada „złotówka za złotówkę” (czternastka zostanie odpowiednio pomniejszona o kwotę przekroczenia).

Czternasta emerytura a inne świadczenia
Przyznanie czternastki nie będzie miało wpływu na prawo do innych świadczeń społecznych, dodatków, zasiłków i ulgi rehabilitacyjnej. Rząd szacuje, że czternastą emeryturę otrzyma ok. 9,1 mln seniorów, z czego ok. 7,9 mln osób dostanie czternastkę w pełnej kwocie.

Eksperci o trzynastce i czternastej emeryturze
13. i 14. emerytura wzbudzą obawy ekspertów z BBC. Ich zdaniem tak wysokie wydatki zagrażają systemowi emerytalnemu i finansom publicznym. Według dr Wojciecha Nagela, eksperta BCC ds. ubezpieczeń, nowe przepisy podważają zasadę zdefiniowanej składki, na której opiera się stabilność finansowa systemów emerytalnych w krajach rozwiniętych.
– Finanse publiczne są już teraz, a będą jeszcze bardziej, pod dodatkową presją rosnących wydatków na ochronę zdrowia. Obecne stanowisko rządu w sprawie 14. emerytury jest zapewne związane z wyborami – mówi cytowany w komunikacie prasowym prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. – Przypuszczam, że stanowisko rządu może zmienić się pod koniec roku pod wpływem nowych danych o znacznej szybkości i dużej skali spowolnienia gospodarczego oraz kontynuacji spadku relacji VAT/ PKB, widocznych już w 2019 r. – dodaje główny ekonomista BCC.