Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu tworzono wielką historię - za bramą Stoczni Gdańskiej

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Chcemy przyczynić się do tego, aby ideały ruchu „Solidarność” - demokracja, społeczeństwo otwarte i solidarne, kultura dialogu - zachowały swoją atrakcyjność i aktualność. Chcemy, aby „Solidarność” była źródłem inspiracji i nadziei dla tych, którzy nie żyją w społeczeństwach otwartych i demokratycznych.

Tak deklaruje się Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku, które właśnie odwiedziła wycieczka Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy.

„Chcemy zachować w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy. Chcemy, aby Solidarność była źródłem inspiracji i nadziei dla tych, którzy nie żyją w społeczeństwach otwartych i demokratycznych” - to misja Europejskiego Centrum Solidarności.

ECS powstało przy dużym wsparciu Pawła Adamowicza, ówczesnego prezydenta Gdańska, człowieka otwartego. Zginął 13 stycznia 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ugodzony nożem przez zatrutego politycznym fanatyzmem zamachowca.

Urna z prochami Pawła Adamowicza spoczęła w niszy Bazyliki Mariackiej, którą także odwiedziliśmy z wycieczką w grudniowy wieczór.

Ekspozycja stała ECS zajmuje niemal 3000 m kwadratowych i podzielona jest na 7 sal. Zwiedza się ją zwykle 2 godziny, mając za przewodnika mobilny zestaw audio ze słuchawkami.

Wystawione są tu najprzeróżniejsze przedmioty z mrocznych czasów komuny i pracy stoczniowców, w tym suwnica Anny Walentynowicz, kaski, szafki na rzeczy. Są zdjęcia, dokumenty, rękopisy. Można oglądać projekcje wideo, interaktywne instalacje.

Porażające wrażenie robi przestrzelona kulami kurtka 20-letniego Ludwika Piernickiego z Goręczyna, który zginął w grudniu 1970 roku w Gdyni, w drodze do stoczni im. Komuny Paryskiej. Wtedy wraz z nim na Wybrzeżu (także w Gdańsku, Szczecinie i Elblągu) zginęło 45 osób.

W muzeum znajdują się tablice z 21 postulatami - żądaniami wobec władz PRL, które 17 sierpnia 1980 roku wywieszono na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Tablice zostały wpisane na listę międzynarodowego projektu UNESCO „Pamięć Świata”.

Na koniec rzut ok na sam budynek ECS - ten został obłożony rdzawą blachą corten, która przypomina kadłub statku. Przed centrum wznosi się pomnik Poległych Stoczniowców 1970.

W Centrum można zrozumieć do czego prowadzi władza nie słuchająca głosu ludzi, ograniczająca w imię swych interesów oraz chorych ideologii prawa i wolność. To przestroga dla Polaków i wszystkich Europejczyków, ale też nadzieja, że najgorszy uzbrojony po zęby reżim można odesłać do lamusa historii. Trzeba tylko do tego dojrzeć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska