Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu wypłacono najwięcej czternastych emerytur 2023. ZUS podsumowuje wypłaty świadczeń

OPRAC.: mam
Wideo
od 16 lat
Zakończyły się wypłaty czternastych emerytur w 2023 roku. Wszyscy uprawnieni otrzymali dodatkowe świadczenie zgodnie z harmonogramem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił dane, z których wiadomo, gdzie trafiło najwięcej pieniędzy.

Do 14. emerytury uprawnionych było ok. 7,8 mln osób pobierających świadczenia z ZUS, prawie 800 tys. osób pobierających świadczenie z KRUS oraz ok. 270 tys. osób pobierających świadczenia z zaopatrzenia tzw. służb mundurowych.

Zobacz także:Nowy wiek emerytalny w Polsce - zmiany od 2024 roku. Emerytury pomostowe i stażowe

- Zakład zrealizował wypłatę świadczenia zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wszystkie 14. emerytury zostały wypłacone na czas. Obsługa tego zadania przebiegła sprawnie. Około 80 proc. emerytów i rencistów pobiera swoje świadczenia, w tym 14. emeryturę, na konto w banku - wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Z najnowszych danych Zakładu wynika, że najwięcej czternastek wypłacono w trzech warszawskich oddziałach ZUS - 553 tys. świadczeń na 1,1 mld zł. Dwa oddziały w Poznaniu wypłaciły 385 tys. świadczeń na 849 mln zł. Dwa łódzkie oddziału Zakładu wypłaciły 389 tys. świadczeń na 894 mln zł. Oddział w Gdańsku przekazał 340 tys. świadczeń (755 mln zł) a w Rzeszowie: 286 tys. świadczeń (669 mln zł).

Jak przypomniała szefowa ZUS, dodatkowe świadczenie otrzymały osoby, które na ostatni dzień sierpnia miały prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo.

Czternastki nie otrzymały osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto została wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działa zasada złotówka za złotówkę. Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musiało ono wynosić co najmniej 50 zł.

Oznacza to, że czternastka przysługiwała, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Czternasta emerytura 2023 - takie pieniądze trafiły do seniorów. ZUS podsumowuje wypłaty

O wypłatach czternastych emerytur w 2023 roku piszemy także w naszej galerii.

Ze świadczenia została pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

mam / PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska