Nowa kadencja to nowe porządki, więc niewykluczone, że radni będą mieli oryginalne pomysły, co zrobić, żeby mieszkańcy czuli się bezpiecznie na ulicy i by młodzi nie szaleli z narkotykami i alkoholem.
Punktem wyjścia do dyskusji będzie przyjęty w październiku, po konsultacji z przedstawicielami odpowiednich służb, powiatowy program zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, który ma obowiązywać aż do 2014.
Radni umieścili w nim dziewięć obszarów działania: ograniczanie narkomanii i alkoholizmu wśród młodzieży, bezpieczną szkołę, ograniczenia wykroczeń i przestępstw w miejscach publicznych, podejmowanie działań wdrażających do poszanowania prawa, wzrost bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, ograniczenie wykroczeń i przestępczości w ruchu drogowym, ograniczenie takich zdarzeń w zakresie p.-poż., zapewnienie bezpieczeństwa w obiektach użyteczności publicznej, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i bezpieczny wypoczynek.
W jaki sposób program ma być realizowany? - Przez zapoznanie mieszkańców z jego założeniami, przekonanie ich do słuszności podejmowanych działań, uzyskanie akceptacji i gotowości do współdziałania, zapobieganie aspołecznym zachowaniom, naruszaniu prawa i popełnianiu przestępstw poprzez zdecydowane działania służb - twierdzą autorzy.
A jak jest w praktyce? Czy mentalność mieszkańców łatwo zmienić? O tym też można by długo dyskutować.