https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tuchola. Przetargi na renowację starówki rozstrzygnięte

Ramona Wieczorek [email protected] tel. 52 396 69 32
Na nowej fontannie mają pojawić się łabędzie.
Na nowej fontannie mają pojawić się łabędzie. Fot. Daniel Frymark
Wiadomo już, kto wykona część prac związanych z rewitalizacją tucholskiej starówki. Rzeźby wykona Zbigniew Januszewski z Człuchowa, a restaurację postawi firma z Osia. Przetarg na usługi z nadzoru archeologicznego potrwa jeszcze do 10 lutego.

Miasto rozstrzygnęło przetarg na rozbiórkę starego magazynu na zapleczu Urzędu Miejskiego i postawienie w jego miejscu w podobnej technologii nowego budynku - parterowej restauracji z antresolą. Prace wykona firma Leszka Stosika z Osia, który zaproponował cenę 660 tys. zł brutto. Ma na to czas do końca września.
Inwestycja będzie prowadzona na terenie objętym ochroną konserwatorską, więc wszystkie prace budowlane będą wykonywane pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków i archeologa.

Ptaki odleje Januszewski

Jest już znany również wynik przetargu na rzeźby, mające być ozdobą tucholskiej fontanny. Wykona je Zbigniew Januszewski z Człuchowa, który za pracę chce 110 tys. zł. To niższa stawka niż zaproponowana przez drugiego chętnego - Pracownię Artystyczną Piotra Prusa z Lublina.

Rzeźbiarz ma przygotować trzy łabędzie: w glinie, w odlewach gipsowych i brązie. Wszystko zgodnie z koncepcją autora koncepcji zagospodarowania starego miasta - architekta Andrzeja Ciemińskiego. Na zrobienie ptaków z brązu artysta ma czas do końca maja.

Na klinkier już zamknięty

Zamknięto już przetarg na wykonanie nawierzchni na rynku, a konkretnie placu Wolności, części ulic Rynkowej, Studziennej, Sępoleńskiej i Chojnickiej. Termin był kilkukrotnie przedłużany, bo wymogi były wyśrubowane. Chętny musiał spełnić szereg szczegółowych wymogów, m.in. mieć na swoim koncie przynajmniej dwa podobne zadania wykonane w ciągu ostatnich pięciu lat.

W ramach prac wykonana zostanie podbudowa oraz nawierzchnia z kostki granitowej i klinkieru. Wykonawca będzie zobowiązany również rozebrać budynek po barze. Firmę, która zaproponowała najkorzystniejsze warunki, poznamy wkrótce.

Do 10 lutego można składać oferty w zakresie świadczenia usług nadzoru archeologicznego. Chodzi o opiekę nad pracami przy nawierzchni, oświetleniu, fontannie i budowie lokalu gastronomicznego.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tucholanin
Rewitalizacja to m.in. zespół działań, których celem jest doprowadzenie do ożywienia części miasta, w naszym przypadku naszego historycznego rynku. Dobrze, ze podjęto takie działania, będziemy mieli ładne miejsce do pokazania i wypoczynku. I to jeszcze za pieniądze unijne.
~Zainteresowany~
Czytając powyższy artykuł nie sposób zauważyć, że zakres prac na rynku będzie szeroki. W związku tym mam pytanie czy do rewitalizacji Starego Miasta będą zatrudniani mieszkańcy naszego miasta?

Pozdrawiam
Szymon Chyła
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska