Plan: odkryć fragment kanału Trynka w Grudziądzu
W piątek, w grudziądzkim ratuszu otwarto oferty złożone na przetarg dotyczący wykonania dokumentacji oraz pełnienia nadzoru nad realizacją inwestycji "Nowe Planty - rewitalizacja terenu plant miejskich wzdłuż al. 23 Stycznia wraz z odkryciem fragmentu Kanału Trynka".
Jak wynika z dokumentów przetargowych, o zdobycie tego zlecenia starają się dwie firmy:
ProBud Firma Projektowo-Budowlana Tomasza Grafa ze Szczecina z ofertą za 492 tys. zł
Projekt Izabela Zwolicka z Grudziądza z oferta za 354,4 tys. zł.
Obie oferty są teraz badane pod względem formalnym. Po tym etapie miasto dokona wyboru wykonawcy tego zadania. Jednak już przed otwarciem kopert z ofertami ogłoszono, że miasto na tę dokumentację chce wydać nie więcej niż 360 tys. zł. W tej kwocie mieści się tylko jedna z przetargowych ofert.
Projektanci mają zaprojektować zmiany na podstawie gotowej już koncepcji zagospodarowania plant al. 23 Stycznia. Mają także przeprowadzić konsultacje społeczne w postaci dwóch spotkań z mieszkańcami, dokonać wszelkich uzgodnień, a w finale pełnić nadzór autorski, gdy inwestycja będzie realizowana.
Na al. 23 Stycznia w Grudziądzu ma powstać "zielony salon miejski"
W dokumentach przetargowych czytamy: Projekt rewitalizacji ma na celu stworzenie „zielonego salonu miejskiego” opasającego ścisłe centrum miasta przy jednoczesnym wdrożeniu rozwiązań przyczyniających się do wzmocnienia odporności terenów zurbanizowanych na negatywne skutki zmian klimatu.
Główną atrakcją tego miejsca ma być kanał Trynka. Obecnie jest on widoczny tylko na długości około 70 metrów od Młyna Górnego, a dalej w stronę Wisły wody Trynki płyną podziemnymi rurami. W ramach rewitalizacji tego terenu Trynka ma zostać odkryta na długości co najmniej kolejnych 50 metrów w stronę ul. Sienkiewicza.
Cały projekt ma być spójny i uzupełniać się z inwestycją w postaci modernizacji Młyna Górnego oraz budowy nowego obiektów wraz z którym będą one tworzyły Centrum Nauki Młyn Energii o czym pisaliśmy m.in. TUTAJ.
Na rewitalizację plant grudziądzki samorząd ma pieniądze zagwarantowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jest to kwota w wysokości blisko 1,5 miliona euro, co ma stanowić około 85 proc. wartości tego zadania. To oznacza, że całość kosztować będzie ok. 1,8 mln euro.
Trwa czyszczenie kanału Trynka w Grudziądzu
Przypomnijmy, że Kanał Trynka w ostatnich miesiącach był przedmiotem sporu samorządu Grudziądza ze spółką Wody Polskie. Chodziło o to kto ma być odpowiedzialny i finansować jego czyszczenie, m.in. na odcinku między Młynem Górnym. Ostatecznie udało się reaktywować porozumienie z 2014 roku, dzięki czemu miasto mogło wyłonić firmę, która zadba o czystość kanału Trynka na jej odcinku w centrum Grudziądza.
Prace te wykonuje firma Big Machinery Roberta Bednarza z Małego Rudnika. Prace rozpoczęła ona od wyciągnięcia mułu z dna kanału na odcinku między deptakiem al. 23 Stycznia a Młynem Górnym. O tym pisaliśmy TUTAJ.
Dzieje się w Grudziądzu:
