Turniej Miast Kopernikańskich w Grudziądzu za nami

Maryla Rzeszut
Piotr Gruchała z pucharem dla najlepszego zawodnika województwa kujawsko-pomorskiego. Wręczył mu go Jerzy Kulej (z prawej) Karol Otto
Najlepszym pięściarzem naszego województwa był Piotr Gruchała ze Startu Grudziądz, a najładniejszą walkę finałową stoczył Jakub Słomiński (Wda Świecie) ze Szwedem. Obaj nasi bokserzy to kadeci.

Olimpijczycy mobilizowali

(fot. Karol Otto )

Na jubileuszowy turniej do Grudziądza przyjechały, oprócz polskich ekip, także szwedzka i rosyjska, co podniosło poziom walk. Także goście - legendy polskigo boksu, z Jerzym Kulejem, dwukrotnym mistrzem olimpijskim. Był Jerzy Rybicki - ostatni, polski, złoty medalista igrzysk (Montreal 1976 r), obecnie prezes Polskiego Związku Bokserskiego. Turniej obserwował też brązowy medalista olimpijski Hubert Skrzypczak.

Ich obecność mobilizowała pięściarską młodzież do walki na najwyższym poziomie.

Mocne pięści pań

Walki kobiet to już stały element turniejów bokserskich.

Ładnie biła się w ringu m.in. kadetka Milena Zglenicka (Pomorzanin Toruń) W finale pokonała Alicję Niedzielę (LKS Dąbrowa Chełmińska) 3:0.

Nasi w finałach

Reprezentanci naszego województwa pokazali się z dobrej strony. W kategorii kadetów do finału dotarł Damian Kwiatkowski (Pomorzanin Toruń), ale po zaciętej walce uległ 1:2 Mateuszowi Niemczykowi (Skorpion Szczecin).

Przeczytaj też: BOKS: Grudziądz wzorowym organizatorem "Małych mistrzostw Europy" juniorów

Mateusz Meszyński (Grom Chełmża) w wadze 60 kg pokonał 3:0 Kamila Tuchewicza (Gwardia Szczytno). Adrian Raciniewski (Pomorzanin,66 kg) wygrał z Kacprem Właśniakiem (MDK5 Bydgoszcz) 3:0. W gronie juniorów pięściarz Zawiszy Bydgoszcz Mateusz Rewoliński uległ w finale już w 1. rundzie Antonowi Grigorowowi (Rosja).

- Zawodnicy z naszego regionu jednak potrafili pokonać w eliminacjach i na drodze do finałów świetnie wyszkolonych rywali z Rosji i Szwecji. I to jest budujące - zauważa prezes Startu Kazimierz Kiczyński.

Dla nich nagrody specjalne

Na miano najlepszych pięściarzy turnieju zasłużyli: w gronie juniorów Kazimierz Łęgowski, a kadetów - Patryk Milczarek (obaj Ósemka Chojnice). Najlepszym zawodnikiem MKS Start Grudziądz był Mateusz Widerkiewicz.
Najlepszy w Kujawsko-Pomorskim Okręgowym Związku Bokserskim to Piotr Gruchała (Start Grudziądz, waga 70 kg). Odebrał z rąk Jerzego Kuleja puchar ufundowany przez wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha.

Najładniejszą walkę finałową stoczył Jakub Słomiński (Wda Świecie) i Artur Akopian (Szwecja) w wadze 46 kg. Kuba wygrał 2:1. Najładniejszą walką juniorów był pojedynek Simonyana Zahro (Zawisza Bydgoszcz) z Rosjaninem Ryszardem Wojtyniszem. Zahro wygrał 3:0.

Za najładniejszą walkę finałową kobiet wyróżniono Paulinę Kalinowską (Start Grudziądz) i Katarzynę Cieślik (BKS Jastrzębie).

Grudziądzanka wygrała ze Ślązaczką 3:0. Za najlepszą zawodniczkę turnieju uznano Anetę Rygielską (Pomorzanin Toruń), która pokonała w 2. rundzie przed czasem Aleksandrę Orzechowską (Obra Zbąszyń).

Podczas jubileuszowego turnieju wyświetlono film, przypominający wcześniejsze edycje, od roku 1993. Niektórym łza zakręciła się w oku...