Coraz więcej turystów szuka miejsc, gdzie czas płynie wolniej. Niedaleko Trójmiasta jest Kociewie. To z pewnością może być punkt na mapie wakacyjnych wojaży i nowych eksploracji. Kociewie tworzą trzy powiaty - starogardzki, tczewski i świecki. Te miejsca są pełne historii i malowniczych uliczek i terenów zielonych. Mieści się tu najstarszy i przepiękny ogród dendrologiczny - Arboretum Wirty.

Zamieszkujący te ziemie Kociewiacy po dziś dzień kultywują swoje rodzime tradycje, kociewską gwarę, haft czy lokalną kuchnię. Przyjeżdżającym turystom natomiast chętnie opowiadają miejscowe legendy.
Stolica Kociewia
Starogard Gdański to miasto położone w województwie pomorskim. To niezwykła stolica oraz serce Kociewia. Jest jednym z najstarszych miast znajdujących się na Pomorzu. Jego ponad 800-letnią historię tworzyły trzy kultury: polska, niemiecka i żydowską, wątkami wspólnej tradycji są zabytki architektury i cmentarze. Położenie nad malowniczo meandrującą rzeką Wierzycą, w połączeniu z zachowanym układem urbanistycznym starówki, tworzy specyficzny klimat stolicy Kociewia. W centrum miasta znajduje się park założony na terenie bagiennym, pięciokilometrowy odcinek Wierzycy w okolicach Żabna - jeden z najpiękniejszych fragmentów rzeki z olbrzymim zakolem pełnym uroczych meandrów i wąwozów.
Kierunek Gniew

Miłośnicy Średniowiecza powinni koniecznie zajrzeć do Gniewa. Jest tu pokrzyżacki zamek. Organizowane tu od 1992 r. spektakle i inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie sprawiły, że Zamek Gniew uznawany jest za jeden z głównych ośrodków krzewienia tradycji średniowiecznej w Polsce. Turyści, dzięki pomocy przewodników, nie tylko mogą dokładnie poznać historię zamczyska, ale również samodzielnie odpalić armatę, posłuchać chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis, zobaczyć musztrę Żółtego Regimentu Gustawa II Adolfa, czy zwiedzić izbę tortur oraz zobaczyć pokazy konne i tańca z ogniem. Sztandarowymi imprezami są: „Vivat Vasa! Bitwa Dwóch Wazów”, Międzynarodowy Turniej Rycerski Króla Jana III oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel.
Gród w Owidzu - w krainie przodków

Położone na malowniczym morenowym wzgórzu, otoczone pięknymi lasami, nad rzeką Wierzycą. Grodzisko Owidz i znajdujące się w nim Muzeum Mitologii Słowiańskiej to miejsce z niezwykle bogatą historią pełną tajemnic, mnóstwem różnorodnych wydarzeń organizowanych przez cały rok. To prawdziwa perła atrakcji turystycznych Kociewia i całego Pomorza!
To miejsce pamięta nie tylko czasy wędrówek ludów, ale i czasy osadnictwa Słowian, ich rozkwit oraz upadek, a także ten moment w historii, gdy wojska szwedzkie okupowały dokładnie to wzniesienie, na którym jest zrekonstruowany gród. Wokół niego powstała bogata infrastruktura turystyczna i edukacyjna.
Gród w Owidzu z pieczołowicie wyposażonymi chatami został zrekonstruowany w 2012 roku. Posadowiony na morenowym wzgórzu, na którym we wczesnym średniowieczu funkcjonował jeden z ważniejszych na Kociewiu grodów obronnych. Malowniczo zlokalizowany w zakolu rzeki Wierzycy, w otoczeniu lasów i łąk, w swej współczesnej postaci gród i otaczająca go infrastruktura zajmują powierzchnię ponad 6 hektarów. Znajdują się tu m.in.: amfiteatr, rozległy plac zabaw uwielbiany przez dzieci oraz Karczma Słowiańska „Na Podgrodziu”, w której jest bogata oferta dań obiadowych dla dorosłych i dzieci.
Funkcjonuje także pierwsze w Polsce i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej. To niezwykle atrakcyjne, niepowtarzalne miejsce powstało w 2017 roku, aby popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Misja ta realizowana jest poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne. Wszystko podane jest turystom w nowoczesny i interesujący sposób. Jednym z przejawów jego działalności są doroczne wydarzenia przyciągające, jak magnes turystów z Polski, ale także zagranicy. W czasie letnich i słonecznych dni odbywają się w czerwcu Wianki na Grodzisku, które nawiązują do rodzimego święta miłości, czyli Nocy Kupały. W tym dniu m.in. plecione są wianki z polnych kwiatów i traw, które następnie puszczane są na rzece Wierzycy, są koncerty, warsztaty, prelekcje. 12-13 lipca odbędzie się pełen magii Festiwal Baby Jagi.
- Nasz festiwal to z jednej strony przestrzeń do wspólnej zabawy, z drugiej zaś dbamy o to, by w każdej edycji było też sporo merytoryki. Dlatego oprócz artystów zapraszamy też badaczy - mówi Radosław Sawicki, kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Jak co roku, w przedostatni weekend sierpnia odbywa się największe letnie wydarzenie związane ze słowiańszczyzną, czyli trzydniowy Festiwal Mitologii Słowiańskiej. To wydarzenie narodziło się w 2018 roku i zgromadziło wierną rzeszę fanów. W każdy ostatni weekend sierpnia do Owidza przyjeżdżają z całej Polski setki pasjonatów mitologii słowiańskiej. Programy festiwali są wypełnione po brzegi. Organizatorzy pamiętają także o najmłodszych uczestnikach.
