Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ojciec Mateusz" - tutaj jest kościół i plebania z serialu. Wcale nie są w Sandomierzu. Mamy zdjęcia

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Sporo scen serialu "Ojciec Mateusz" kręcona jest w Sandomierzu.To uliczkami Sandomierza na rowerze przemierza ojciec Mateusz. Dzięki temu możemy podziwiać piękny sandomierski Rynek i ratusz. To na ulicach Sandomierza realizowane są sceny pościgów. Swoje 5 minut miały również lokale gastronomiczne na Starym Mieście. Ekipa filmowa lubi wpadać na kawę i naleśniki do Cafe Mała przy ulicy Sokolnickiego. Często w serialu występuje też kawiarnia Kordegarda. W Sandomierzy nie brakuje przyjezdnych, którzy chcą zwiedzać miasto śladami bohaterów filmu. Najbardziej chcieliby zobaczyć kościół i plebanię.Zobaczcie, jak wyglądają dziś plebania i kościół z serialu "Ojciec Mateusz". Zdjęcia >>>>
Sporo scen serialu "Ojciec Mateusz" kręcona jest w Sandomierzu.To uliczkami Sandomierza na rowerze przemierza ojciec Mateusz. Dzięki temu możemy podziwiać piękny sandomierski Rynek i ratusz. To na ulicach Sandomierza realizowane są sceny pościgów. Swoje 5 minut miały również lokale gastronomiczne na Starym Mieście. Ekipa filmowa lubi wpadać na kawę i naleśniki do Cafe Mała przy ulicy Sokolnickiego. Często w serialu występuje też kawiarnia Kordegarda. W Sandomierzy nie brakuje przyjezdnych, którzy chcą zwiedzać miasto śladami bohaterów filmu. Najbardziej chcieliby zobaczyć kościół i plebanię.Zobaczcie, jak wyglądają dziś plebania i kościół z serialu "Ojciec Mateusz". Zdjęcia >>>>Sławomir Szeliga
Gros scen do kultowego serialu TVP 1 „Ojciec Mateusz" kręcona jest w Sandomierzu. Miasto w filmie jest wspaniale wyeksponowane. Serial sprawił, że Sandomierz jest jeszcze chętniej odwiedzany przez turystów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że część scen powstaje w Warszawie i pod Warszawą. Zobaczcie, co odkrył ze swoją rodziną Sławomir Szeliga z Inowrocławia.

„Ojciec Mateusz" to kultowy serial, który emitowany jest w TVP1 już od 2008 roku.

Głównym bohaterem serialu „Ojciec Mateusz" jest ksiądz (w tej roli znakomity Artur Żmijewski). Duchowny ma detektywistyczne zdolności, które wykorzystuje, by rozwiązywać kryminalne zagadki miasteczka, w którym żyje. Fabuła przedstawiona jest w lekkiej i humorystycznej formie. Dzięki temu zainteresowanie serialem od kilkunastu lat nie słabnie.

Na sukces serialu „Ojciec Mateusz" z pewnością zapracowała również plejada wspaniałych aktorów, w tym przede wszystkim:

  • Artur Żmijewski jako ojciec Mateusz
  • Piotr Polk jako mł. insp. Orest Możejko
  • Michał Piela jako asp. sztab. Mieczysław Nocul
  • Kinga Preis jako gospodyni księdza

Sporo scen serialu „Ojciec Mateusz" kręcona jest w Sandomierzu.

To uliczkami Sandomierza na rowerze przemierza ojciec Mateusz. Dzięki temu możemy podziwiać piękny sandomierski Rynek i ratusz. To na ulicach Sandomierza realizowane są sceny pościgów. Swoje 5 minut miały również lokale gastronomiczne na Starym Mieście. Ekipa filmowa lubi wpadać na kawę i naleśniki do Cafe Mała przy ulicy Sokolnickiego. Często w serialu występuje też kawiarnia Kordegarda.

Serial „Ojciec Mateusz" sprawił, że znacznie wzrosło zainteresowanie turystów Sandomierzem. Powstał tu Gabinet Figur Woskowych Ojca Mateusza. W muzeum oprócz figur woskowych przedstawiających głównych bohaterów serialu znajdziemy również pomieszczenia do złudzenia przypominające te z planu filmowego.

W Sandomierzu nie brakuje przyjezdnych, którzy chcą zwiedzać miasto śladami bohaterów filmu.

- Najbardziej chcieliby zobaczyć kościół, w którym proboszczem jest Mateusz. Jeszcze inni, na niedzielną mszę w Sandomierzu wybraliby się do drewnianego kościoła, w którym nagrywany jest serial. Problem w tym, że ani plebanii ani kościoła nie ma w Sandomierzu. Większość plenerowych zdjęć realizowana jest w Sandomierzu. Tylko sceny w nielicznych wnętrzach powstały w Sandomierzu. Pozostałe zdjęcia realizowane są w studiach filmowych - tłumaczą przewodnicy z Sandomierza.

Wtedy turyści odwiedzający Sandomierz dowiadują się, że:

  • piękna plebania z serialu „Ojciec Mateusz" znajduje się nie w Sandomierzy, a w Warszawie - Radość
  • drewniany kościół, w którym Ojciec Mateusz wygłasza kazania, jest w podwarszawskiej Gliniance
  • sporo scen powstało również w Kielcach, Chęcinach, Wąchocku i Jędrzejowie.

Zarówno kościół, jak i plebanię z serialu „Ojciec Mateusz" odwiedził Sławomir Szeliga z Inowrocławia.

Od lat razem ze swoją rodziną podróżuje po Polsce śladami polskich filmów i seriali. Plebanię i kościół odnalazł w mniej znanych zakątkach Warszawy i w jej okolicach.

_- Na tej podróży filmowej bardzo mi zależało. Wielu miłośników serialu „Ojciec Mateusz" jest przekonanych, że wszystkie ujęcia są kręcone w Sandomierzu. Poszukują plebanii i kościoła podczas podróży do tego pięknego miasta. Tymczasem ekipa filmowa ATM nagrywa kluczowe sceny na terenie Warszawy lub w jej pobliżu. Ze względów ekonomicznych i logistycznyc_h - tłumaczy Sławomir Szeliga.

Słynna plebania znajduje się przy ulicy Drwali 9 na warszawskim osiedlu Radość. W domu przy ulicy Wilgi 69 w Warszawie kręcone są sceny wewnątrz komisariatu. Natomiast słynny drewniany kościółek mieści się w Gliniance niedaleko Warszawy.

Zobaczcie, jak wyglądają dziś plebania i kościół z serialu „Ojciec Mateusz":

Jak czytamy na profilu facebookowym „Moja Warszawa", plebania znana z serialu "Ojciec Mateusz" to perełka architektoniczna, słynny Świdemajer. - Budynki te charakteryzują się elementami tradycyjnego budownictwa mazowieckiego. Posiadają lekkie konstrukcje i bogato zdobione pawilony. Domy inspirowane były m.in. architekturą szwajcarską, która została wzbogacona o werandy i przedsionki - czytamy na stronie.

„Gazeta Wawerska" zdradza natomiast, że willa już wcześniej była wielokrotnie wynajmowana na potrzeby filmów. W latach 1993-1994 powstawał tu serial "Zespół adwokacki"

- Od 2009 roku posesja z domem służą za scenografię do popularnego serialu telewizyjnego „Ojciec Mateusz". Na potrzeby produkcji zbudowano altanę od strony zachodniej oraz zmieniono kolor elewacji. Co jakiś czas wnętrza domu zamieniają się w plebanię sandomierskiego kościółka: kuchnię, jadalnię i gabinet księdza Mateusza - podaje "Gazeta Wawerska".

Jak dojechać do plebanii z serialu „Ojciec Mateusz"? Sprawdź:

Dzięki serialowi „Ojciec Mateusz" wzrosło też zainteresowanie drewnianym kościółkiem w Gliniance.

Ta XVIII-wieczna świątynia św. Wawrzyńca znajduje się 250 kilometrów od Sandomierza, ale to ona właśnie „gra" w serialu „Ojciec Mateusz". - W tym samym kościele kręcono także sekwencje do innego popularnego serialu - Plebania, a Glinianka została serialową parafią o nazwie Stara Wiosna. Kierował nią ksiądz Antoni Wójtowicz - proboszcz fikcyjnej parafii w Tulczynie, w którego wcielił się tak doskonale Włodzimierz Matuszak - przypomina modanamazowsze.pl.

Jak dojechać do kościółka z serialu „Ojciec Mateusz"? Sprawdź:

Sławomir Szeliga z Inowrocławia od kilku już lat na rodzinne wyjazdy weekendowe i urlopowe wybiera miejsca znane ze słynnych polskich filmów i seriali. Dzięki temu dociera do miejsc, których często nigdy by nie poznał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska